Visibility-based assessment of urban form: An alternative perspective for the residential development in urban peripheries
Kentsel biçimin görünürlüğe dayali değerlendirilmesi: Kentsel çevrelerde konut gelişimine alternatif bir bakış açısı
- Tez No: 681470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN, DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kentsel doku biçiminin kent sakinlerinin yaşam deneyimlerini nasıl etkilediği anlamak, kentsel tasarımcılar için oldukça önemlidir. Şehirler zaman içinde değişirken, evrimleri, olumlu bir katkısı olmayan ya da tam potansiyeline ulaşmayan mekânlar ortaya çıkarabilirler. Bu mekânları“kayıp mekânlar”olarak adlandırıyoruz. Ankara'nın batı gelişim koridorundaki nazım planlama uygulamaları sonucunda meydana gelen parçalanma, kayıp mekanları oluşturmuştur. Bu tez, Çayyolu'nda bulunan konut binalarının yakınındaki bu tür yerlerin mekânsal biçimlendirmelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Seçilen örnek çalışma olan Çayyolu, Ankara'da“gelişmiş”bir bölgedir, ki bu bölge şehrin kentsel yayılmasının bir sonucudur. Kentsel ve mimari mekânlar, mekânsal ilişkiler ve görsel etkileşim tarafından uyarılan sosyal sinerji tarafından tanımlanır. Görünürlüğü 'pozitif mekân' göstergesi olarak değerlendirdik ve izovistleri, görünürlük seviyelerini ölçen bir araç olarak kullandık. Herhangi bir geniş görüş sağlayan noktadan görülebilen bir mekân izovist olarak tanımlanır ve bu tip bir mekân dizimi, bir görsel alanı tanımlar. İzovist ve izovist alanlarının hesaplama araçlarını ve geometrik özelliklerini kullanarak, seçilen alanların görünürlüğünü tanımlayabilir ve geliştirebiliriz. Bu çerçeve, seçilen alanların mevcut koşullarının görünürlük değerlendirmesine ek olarak, görünürlüğü artırmaya yardımcı olan ve kentsel mekanlar ile görünürlük arasında bir ilişki öneren bazı tasarım müdahaleleri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is highly important for urban designers to understand how the configuration of urban fabric influences the living experience of the city dwellers. While cities change through time, their evolution may produce spaces that may not have a positive contribution or don't reach their full potential. We call these spaces as 'lost spaces'. The fragmentation that has occurred as a result of master planning implementations in western development corridor of Ankara, has produced lost spaces. This thesis aims to assess spatial configurations of such spaces near residential buildings in Çayyolu. The chosen case study, Cayyolou, is a 'developed' area in Ankara which has been an outcome of the city's urban expansion. Urban and architectural spaces are defined by the spatial relations and social synergy stimulated by visual interaction. We have considered visibility as an indicator of 'positive space' and used isovists as a tool that measures visibility levels. A space that can be seen from any vantage point is defined as isovist by, and a set of such spaces defines a visual field. By utilizing computational tools and geometrical properties of isovist and isovist fields, we can identify and improve visibility of selected areas. In addition to visibility assessment of existing conditions of selected sites, this framework provides some design interventions which help improve visibility and propounds a relationship between urban spaces and visibility.