Guidelines for building experimental mobile robots with off-the-shelf components
Hazır komponentler ile deneysel hareketli robot yapımı için yol haritası
  1. Tez No: 176948
  2. Yazar: ALİ GÜRCAN ÖZKİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Robotik, pek çok diğer araştırma konusunu da etkileyerek hızla gelişen bir dal olmuştur. Robotik platformların tasarımlarını önemi, robotik araştırmalarının ve kullanıcı profillerinin çeşitliliklerinin artmasına paralel olarak artmaktadır. Bu tez çalışması, basit, kolayca oluşturulabilen ve kolayca kullanılabilinen bir robot platformunun tasarımını amaçlamaktadır. Modülerlik kavramı, kolayca bulunabilinen bileşenlerin kullanılması, ve kişisel bilgisayar tabanlı olması, belirtilen konuları ele alırken kullanılan yöntemlerdir. Bu tez çalışmasının sonucunda, kavramsal bir tasarıma ulaşılmış; ve bu tasarımın önemli noktalarını göstermek amacı ile bir prototip üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Robotics is an emerging field, and it is also affecting several other fields. Design of robotic platforms gains more importance since the focus and aim of the robotics research broadens widely and the variety of the users is significant. This work aims to present the design of a modular mobile robotic platform, which should be simple, easy to build and easy to use. The concept of modularity, usage of off-the shelf components and utilizing a PC platform, are addressed in this work. As a result of this work, a conceptual design is presented, and a prototype is built to highlight some important aspects of the conceptual design.