Elektromagnetik dalga yayınımının üç boyutlu olarak modellenmesi ve bazı uygulamaları
Three dimensional modelling of electromagnetic wave propagation as three dimentional and some applications
  1. Tez No: 176987
  2. Yazar: SEDAT ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN EREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Antenden serbest uzaya ışınlanan elektromanyetik dalgaların görünür hale getirilmesi dalgaların incelenmesi açısında oldukça büyük öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, antenden yayınlanan elektromanyetik dalga desenin bilgisayar yardımıyla modellenerek tekrarlı analizlerin tek ölçü alınarak yapılması amaçlanmıştır. TRT vericilerinin antenlerinden yayınlanan elektromanyetik dalgaların alan şiddeti ölçüleri dBµV olarak alınmıştır. Bu ölçüler Excel ortamına alınarak MAPInfo bilgisayar programından çekilecek şekilde düzenlenmiştir. Daha sonra ölçüm yapılan noktaların coğrafi koordinatları arazi modeli üzerine konulmuştur. Veri olarak alınan alan şiddeti değerleri ile arazi üzerine konumlandırılmış olan ölçüm noktaları program tarafından birleştirilerek, çıktı önce tematik harita haline getirilmiş ve sonra da üç boyutlu olarak düzenlenmiştir. Yapılan bu çalışma neticesinde TRT vericilerinin yayınladığı elektromanyetik dalgaların bilgisayar ortamında bir modeli elde edilmiştir. Bu model sayesinde ölçülerin iyi planlanarak alınması ve daha önce yapıldığı gibi her arızada araziye çıkıp ölçü alınmasının önüne geçilmiştir. Tek seferde ölçü alınarak bunların daha sonraki tarihlerde de kullanılabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is quite important to visualize electromagnetic waves emitted from antenna to free space in order to study electromagnetic waves. This thesis mainly focuses on doing repeated analyses by a single measurement by modeling electromagnetic wave pattern with a computer. The field strength measurements emitted from TRT transmitters are taken in dB?V. These data are taken into Microsoft Excel environment and then they are arranged in such a way that they can be processed by MAPInfo commercial computer program. Thereafter, geographical coordinates of the points on which measurements are made are placed on terrain model. By means of merging field strength values collected as data and measurement points placed on terrain model by the program, output is converted into thematic map, and then arranged in three dimensional space. A model of electromagnetic waves emitted by TRT transmitters are obtained in computer medium as a result of this study. Measurements are made in a well planned manner with this model. It is avoided that measurements are made in terrain in case of each failure, because it is ensured that the measurements, which are taken only once, can be used in the future.