Doğu Karadeniz bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi
Systematical and faunistical investigation on the spiders (Araneae) of the Eastern Black Sea region
- Tez No: 176995
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
2006 ve 2007 yıllarının Mayıs-Temmuz dönemlerinde gerçekleştirilen arazi çalışmalarında, Doğu Karadeniz Bölgesinde 33 istasyondan aspiratör, atrap ve vurma şemsiyesi ile örümcek örnekleri toplanmıştır. Toplanan 881 örnekle, bölgede 24 familya ve 74 cinse mensup 102 türün varlığı tespit edilmiştir. Türler faunistik, ekolojik ve sistematik açıdan incelenmiştir. Bu çalışmada bölgede çam, kayın ve dişbudak ormanları, çay ve fındık bahçeleri, tarlalar, ev-barakalar, sahil şeridi, sulak alanlar, yol kenarları ve kayalık alan gibi farklı habitatlar incelenmiştir. Çalışma alanından kayıt edilen taksonların tanımları yapılmış, ayrıca teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Taksonlardan Sosticus, Neottiura, Trematocephalus, Cresmatoneta, Ostearius ve Cercidia cinsleri ile 12 tür Türkiye için yeni kayıttır. Yeni kayıt edilen türler şunlardır: Zora spinimana, Sosticus loricatus, Theridion varians, Dipoena melanogaster, Neottiura bimaculata, Trematocephalus cristatus, Cresmatoneta mutinensis, Ostearius melanopygius, Achaearanea riparia, Cercidia promigens, Pirata latitans, Aulonia albimana.
Özet (Çeviri)
In the period from May to July in 2006 and 2007, spider specimens were collected by the aspirator, sweeping net and beeting umbrella from 33 work stations located in the Eastern Blacksea Region. A total of 881 specimens were obtained and a total of 102 species belong to 74 genera and 24 families. The species were evaluated from the faunistic, systematics and ecology viewpoint. In this study, the habitat such as pine, beech and ash tree forests, tea and hazel-nut gardens, fields, house and barracks, coast, marshy areas, road margins, rocky areas in the study region were investigated. The descriptions of the taxa recorded from the region and identification keys were prepared. Among the taxa, Sosticus, Neottiura, Trematocephalus, Cresmatoneta, Ostearius, Cercidia and 12 species are new records for the areneo-fauna of Turkey. The newly recorded species are as follow: Zora spinimana, Sosticus loricatus, Theridion varians, Dipoena melanogaster, Neottiura bimaculata, Trematocephalus cristatus, Cresmatoneta mutinensis, Ostearius melanopygius, Achaearanea riparia, Cercidia promigens, Pirata latitans, Aulonia albimana.