Karadeniz kalkan balığı (Psetta maxima Linnaeus, 1758) yumurta kalitesinin blastomer morfolojisi ile tahmin edilmesi ve triploid uygulamasının yumurta kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Predicting egg quality based on blastomere morphology and investigation of the effect of triploid induction in Black Sea turbot
- Tez No: 177001
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz kalkan balığı yumurtalarının blastomer morfolojisi incelenerek yumurta yaşam oranı ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, triploid bireyler oluşturmak için uygulanan soğuk şokun yumurta kalitesi üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Anormallikler blastomerlerin 4-8'li aşamasında, 1) asimetrik hücre, 2) büyüklüğü farklı hücre, 3) birbirinden ayrık hücre, 4) kenarları belirgin olmayan hücre şeklinde tasnif edilmiştir. Yaşam oranları döllenmeden itibaren larva çıkışından 1 gün sonrasına kadar takip edilmiştir.Şok grubundaki anormallikler beş anacın üçünde önemli ölçüde olmak üzere kontrol grubundan yüksek olduğu belirlenmiştir.Yaşam oranları açısından yalancı kontrol ile şok grubu arasındaki farkın ve yalancı kontrol ile kontrol arasında ise farkın önemsiz olduğu belirlenmiştir. Ancak, şok grubunun yaşam oranının kontrol grubundan 1., 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
In this study, blastomere morphology of Black Sea turbot eggs and its relation ship with egg viability was investigated. In addition, determination of cold shock effect on eggs in the triploid experiment was purposed.Abnormalities in blastomere cleavage (stage 4-8) were categorized as 1) asymmetric blastomere, 2) inequality of blastomere size, 3) poor adhesion blastomere and 4) poor definition of blastomere margins. Viability was observed from fertilization to one day after hatching.Cleavage abnormalities were higher in shock groups than control groups, however, significantly in 3 out of 5 females.There was no significant difference between sham control groups and shock groups in term of survivals at any of the day. Moreover, there was no generally difference between sham control groups and control groups, though only significantly in term of survivals at third and fourth days in 1 out of 5 females.