Yüksek ve düşük akımların mevsimselliği Orta Fırat havzası uygulaması
Seasonality measurement of high and low flows application on Middle Firat catchment
- Tez No: 177013
- Danışmanlar: PROF. DR. BİHRAT ÖNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Orta Fırat Havzası, Fırat Nehri Murat Kolu üzerindeki ölçüm istasyonlarından günlük akım verileri temin edilerek yüksek ve düşük akımların mevsimsellik analizi yapılmıştır. Yüksek ve düşük akımların yöntem içerisinde incelenmesinin en önemli sebebi ise, bu akımların karakterlerinin taşkın, hidroelektrik potansiyel ve kuraklık gibi su kaynakları işletiminin en temel unsurlarını oluşturmalarıdır. Mevsimsellik analizi sayesinde, bu akımların bölgesel olarak hidrolojik karakterleri arasındaki benzerlikler elde edilerek, genel bir işletme politikası ile birçok havza yönetilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study the seasonality measurements of high and low flows have been analyzed from the daily flowrate datas from the observation stations on Fırat River, Murat Branch . High and low flow characteristics are observed in the method to form the main components of Water Resource Management such as; flood, hydroelectric potential and drought. By seasonality analyses, regional hydrological similarities shall be determined to manage many catchments with a common management policy.