Bilgisayar destekli fotolüminesans ölçüm sisteminde monokromatörün mikrodenetleyici ve adım motor ile kontrolü
Controlling monochromator with a microcontroller and a stepping motor in computer aided photoluminescence measurement system
  1. Tez No: 177025
  2. Yazar: FATİH KELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektronik ve optoelektronik alanındaki birçok gelişme büyük ölçüde yarıiletken teknolojisindeki gelişmelere bağlıdır. Yarıiletkenlerin karakterizasyonunda ise Fotolüminesans spektroskopisi birçok parametrenin tespitini sağlayan çok kullanışlı bir yöntemdir. Şüphesiz fotolüminesans ölçümlerinin bilgisayar kontrollü tam otomatik sistemler tarafından yapılması, gerek hataların azaltılması gerekse malzemenin optik özeliklerinin kolay ve hızlı bir şekilde yüksek çözünürlüklerle tespit edilmesi açısından yarıiletken geliştiriciler için vazgeçilmezdir. Fotolüminesans ölçüm sistemi bütün bileşenleri bilgisayar kontrollü olduğunda tam otomatik olarak çalışabilir. Bu çalışmada; Bilgisayar destekli fotolüminesans ölçüm sisteminin kritik bileşenlerinden olan monokromatörün bilgisayar kontrollü otomasyonunun sağlanması için özgün gömülü yazılım içeren özgün bir elektronik devre tasarımı amaçlanmıştır. Tasarımın gerçekleştirilmesinde popüler mikrodenetleyicilerden olan PIC18F4550 ve adım motor kullanılmıştır. Bilgisayar haberleşmesinde uyumluluğu ve esnekliği artırmak için standart seri haberleşme protokolleri kullanılmıştır. Mikrodenetleyici gömülü yazılım, C dili derleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many developments in electronics and optoelectronics depend mostly on the developments of semiconductor technology. Photoluminescence (PL) Spectroscopy is a very useful method for determinig many parameters in the characterization of semiconductors. Certainly, PL measurements taken by computer controlled full automatic systems is indispansable for the semiconductor developers to both reducing the failures and determining the optical properties of the material with high resolution easily and rapidly. PL measurement system can only operate completely automatical when all of its components are computer controlled. In this work; it is aimed to design an electronic circuit consisting of an original embedded software (firmware) to provide computer controlled automation of the monochromator which is a critical component of computer aided PL measurement system. A popular microcontroller PIC18F4550 and a stepping motor are used for realizing the design. Standart serial communication protocol is used for increasing the compatibility and flexibility in computer communication. Microcontroller firmware is achieved by using a C language complier for pic microcontroller.