Difenilmetan türevi doğal ürün bromfenollerin sentezi
Synthesis of natural product bromophenols, diphenyl methane derivatives
- Tez No: 177033
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, bis(3,4-dimetoksifenil)metanon (96) ve bis (3,4-dimetoksifenil) metan (104)'dan çıkılarak, bromfenol türevleri 15, 29, 30, 110-115 ve 132-136 sentezlendi.Bu bileşiklerden 15, 29 ve 30 doğal üründür. Tetrabrom 15 literatürdeki sentezinden farklı bir yolla ve daha yüksek verimle elde edildi. Diğer doğal ürünler pentabrom 29 ve hekzabrom 30'un ilk defa sentezi gerçekleştirildi. Bazı bromfenollerin (15, 110-113, 114 ve 115) yüksek antioksidan aktivite gösterdikleri de belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, the bromophenol derivatives 15, 29, 30, 110-115, and 132-136 of bis(3,4-dimethoxyphenyl)methanone (96) and bis (3,4-dimethoxyphenyl) methane (104) were synthesised.From these compounds 15, 29 and 30 are natural products. Tetrabromo 15 was synthesised by a different way and with a high yield. The first synthesis of the other natural products pentabromide 29 and heksabromide 30 were carried out. In addition, it was also determined that some bromophenols (15, 110-113, 114 and 115) have highly antioxidant activity.