Bazı yeni nimesülid türevi izoürelerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis, characterization, and biological activities of somenovel nimesulide-derived isoureas
- Tez No: 984365
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİ KOZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Nimesulid (N-(4-Nitro-2-fenoksi-fenil)-metan sulfonamit), baş ağrıları, ateş, damar hastalıkları ve iltihabi sorunları tedavi etmek için kullanılan, analjezik ve antipiretik özelliklere sahip asidik, steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır. Klinik araştırma bulgularında, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların (NSAID'ler) meme, akciğer, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı sıklıkla vurgulanmaktadır. NSAID'lerin uzun süreli kullanımının gastrointestinal komplikasyonlara yol açtığı bilinmektedir. Gastrointestinal tolerabilite profiline sahip en uygun NSAID sınıfı nimesulid olmasına rağmen karaciğerde, sitokrom P450 enzim sistemi aracılığıyla metabolizma süreci sırasında zararlı nitro redüksiyon ara ürünleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada karaciğer hepatoksisiteye neden olan toksik nitro redüksiyon ürünlerini önlemek için nimesulid türevi izoürelerin sentezleri amaçlanmıştır. Bu amaçla nimesülid bileşiğinin nitro grubu asidik ortamda SnCl2 ile amin fonksiyonel grubuna indirgendi. Sonra dibütiltin dilaurat (DBTL) varlığında THF içerisinde çeşitli sübstitüe aromatik izosiyanatlara katılarak hedeflenen nimesülid üre bileşikleri elde edildi. Bu bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR,13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleri kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca 2,2- difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) deneme metodu kullanılarak antioksidan aktivitelerinin tayini yapıldı ve yapı ve antioksidan aktiviteleri arasındaki ilişkiler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Nimesulide (N-(4-nitro-2-phenoxyphenyl)-methanesulfonamide) is an acidic, non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) with analgesic and antipyretic properties, used for the treatment of headaches, fever, vascular diseases, and inflammatory conditions. Clinical research findings frequently emphasize that NSAIDs reduce the risk of breast, lung, prostate, and colon cancers. Although nimesulide is considered the most suitable NSAID in terms of gastrointestinal tolerability, it produces harmful nitro reduction intermediates during hepatic metabolism via the cytochrome P450 enzyme system. In this study, the synthesis of nimesulide-derived isoureas was aimed at preventing the toxic nitro reduction products responsible for hepatotoxicity. For this purpose, the nitro group of the nimesulide compound was reduced to the amine functional group with SnCl2 in acidic condition. Then, the amied nimesulide urea compounds were obtained by adding various substituted aromatic isocyanates in THF in the presence of dibutyltin dilaurate (DBTL). The structures of these compounds were characterized using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods. In addition, antioxidant activities were determined by using the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) assay method and the relationships between structure and antioxidant activities were evaluated.