Bis-tiyosalisilat türevli ligantların metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve C(SP3)-H oksidasyon tepkimelerinde katalitik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis and characterization of metal complexes of bis-thiosalicylate derivative ligands and investigation of the catalytic activities in C(SP3)-H oxidation reactions
- Tez No: 766534
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında, O ve S donör atomlarını içeren üç farklı anyonik ligant (2,2'-((1,2-fenilenbis(metilen))bis(sülfandiil))dibenzoik asit) (tsaxylH2), 2,2'-(bütan-1,4-diilbis(sülfandiil))dibenzoik asit (tsabutH2) ve 2,2'-(piridin-2,6-diilbis(sülfandiil))dibenzoik asit (tsapyrH2) ve nötral ligant olarak 1,10-fenantrolin (phen) içeren 7 adet yeni koordinasyon bileşiği sentezlenmiştir. Komplekslerin ve ligantların yapıları FTIR, NMR spektroskopisi ve tek kristal X-ışınları kırınım yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca komplekslerin UV-Vis spektroskopisi ile elektronik özellikleri, fotolüminesans çalışmaları ve manyetik duyarlılık özellikleri de araştırılmıştır. Bu komplekslerden dört tanesi bir boyutlu polimerik yapıda iken üç tanesi ise sıfır boyutludur. Komplekslerin kapalı formülleri [Co(μ-tsaxyl)(CH3OH)4]n (1); [Cu(tsabut)(phen)2]·(tsabutH2) (2); {[Mn2(μ-tsapyr)(phen)4](ClO4)2}n (3); [Mn2(μ-tsabut)(μ-O)2(phen)2]n (4); [Co2(μ-tsabut)(H2O)2(phen)4]·(ClO4)2 (5); [Zn(μ-tsabut)(phen)]n (6); [Cu(tsaxyl)(phen)2]·CH3OH (7) şeklinde verilebilir. Elde edilen tüm kompleksler C-(sp3)-H yapısına sahip etilbenzen, siklohekzan, n-hekzan, p-ksilen ve difenilmetan'ın oksidasyon tepkimelerinde katalizör olarak kullanılmıştır. Katalitik tepkimeler üzerine çözücü, oksidant, ve subs./kat. oranlarının etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 7 new coordination compounds were synthesized by using three anionic ligands (2,2'-(1,2-phylenebis(methylene))bis(sulfanedyl)dibenzoic acid (tsaxylH2); 2,2'-[1,4-butanedylbis(thio)]bis-benzoic acid (tsabutH2) and 2,2'-[2,6-pyridine-yl-bis(thio)]bis-benzoic acid (tsapyrH2) and 1,10-phenanthroline (phen) as neutral ligand. The structures of the complexes and ligands were characterized by FTIR, NMR spectroscopy and X-ray single crystal diffraction methods. In addition, UV-Vis spectroscopy studies, photoluminescence studies and magnetic susceptibility properties of the complexes were also investigated. Four of these complexes are in one dimensional polymeric structure, while three of them are in zero-dimensional structure. The formula of complexes, namely,: [Co(μ-tsaxyl)(CH3OH)4]n (1); [Cu(tsabut)(phen)2]·(tsabutH2) (2); {[Mn2(μ-tsapyr)(phen)4](ClO4)2}n (3); [Mn2(μ-tsabut)(μ-O)2(phen)2]n (4); [Co2(μ-tsabut)(H2O)2(phen)4]·(ClO4)2 (5); [Zn(μ-tsabut)(phen)]n (6); [Cu(tsaxyl)(phen)2]·CH3OH (7). All complexes synthesized were used as catalysts in the oxidation reactions of ethylbenzene, cyclohexane, n-hexane, p-xylene and diphenylmethane with C-(sp3)-H structure. The effects of solvent, oxidant and sub./cat. ratio on catalytic reactions were investigated.