Istranca masifinin Kıyıköy civarındaki mesozoyik yaşlı kayalarının yapısal ve metamorfik evrimi
Metamorphic and structural evolutionof the mesozoic rocks of the Strandja Massif around Kıyıköy region
- Tez No: 252073
- Danışmanlar: PROF. DR. BORİS NATALİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Istranca Masifinin Türkiye sınırları içerisinde yer alan kısımlarında, masifin stratigrafisi, yapısal evrimi ve deformasyon evreleri hakkında yeterli detay çalışma bulunmamaktadır. Var olan çalışmalar da ancak belirli bölgelerle sınırlıdır. Bu nedenle Istranca masifinin daha önce detaylı jeolojik araştırma yapılmamış Kırklareli ilinin Kıyıköy beldesi civarı bu tez için çalışma alanı olarak seçilmiştir.Çalışma alanında Paleozoyik yaşlı birimler, Mesozoyik yaşlı metasedimenter birimler ile Eosen ve Neojen yaşlı örtü birimleri bulunmaktadır. Bu birimlerin stratigrafik özellikleri ile aralarındaki stratigrafik ve yapısal ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Arazi çalışmalarında bölgenin yapısal evrimini ortaya koymak için tabaka, foliasyon, lineasyon, kıvrım, fay gibi yapılar ölçülerek elde edilen veriler ışığında beş farklı deformasyon evresi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are not enough detailed researches in the Turkish part of Strandja Massif about its stratigraphy, structural evolution and the deformation episodes. Existing researches are limited only in specific areas. Because of that it is decided to work for this thesis in Kırklareli ? Kıyıköy region where do not have any detailed geological researches.Paleozoic units, Mesozoic metasedimentary units, Eosene and Neogene cover units are present in the research area. Stratigraphic features of these units are determined by field and laboratory works. Moreover stratigraphic and structural relationships between these units are also discovered. Beddings, foliations, lineations, folds, faults etc. are measured to understand the structural evolution of the region and as a result five different deformation episodes are determined.