Kırklareli-Kıyıköy ve çevresinin mineralojik-petrografik, jeokimyasal ve metalojenik incelemesi
  1. Tez No: 38312
  2. Yazar: ADNAN ARDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
IV öz Kırklareli-Kıyıköy ve Çevresinin Mineralojik- Petrografik, Jeokimyasal ve Metalojenik İncelemesi Kırklareli-Kıyıköy ve çevresinin mineralojik-petrograSk, jeokimyasal ve metalojenik incelemesi başlıklı tez çalışması ile ilk aşamada, inceleme alanının jeolojisi gözden geçirilmiş ve E 19-c2 ile E20-dı paftalarının 1/25.000 ölçekli haritaları revize edilmiştir. Buradaki tektonostratigrafi aşağıdaki gibi özetlenebilir: Permiyen yaşlı metagranitler, bunların üzerine Triyas'tan itibaren uyumsuzlukla gelen ve Kretese'ye kadar devam eden metamorfizmaya uğramış çökel paket, Kretese yaşlı granitoyidler, Senozoyik yaşlı sedimanter çökel paket Buradaki metamorfitler: Almandin-amfîbolit fasiyesinde yüksek dereceli metamorfizma sonucu oluşmuş Permiyen yaşlı metagranitler, yeşil şist fasiyesinde metamorfizmaya uğramış Triyas'tan Kretese'ye kadar devam eden metasedimentler ve Kretase granitoyidlerin etrafında gelişen kontakt metamorfitler şeklindedir. Bir yitim ortamında oluşan yay magmatizması ürünü olan Kretase yaşlı granitoyidler, diyorit - kuvars diyorit ve tonalitler şeklindedir. Bu kayaçlarda hidrotennal alterasyon etkisi sonucu potasik -fillik - propilitik alterasyonlar izlenmiştir. Rodop masifi ve Bulgaristan sınırımıza yakın yörelerde izlenilen porfiri tip Cu-Mo cevherleşmesine benzer özellikler gösteren Kıyıköy alanında 'da bu tür bir cevherleşmenin olabileceği amacıyla bol miktarda toprak ve kayaç örneği alınıp jeokimyasal maden aramaları çalışması yapılmıştır. Jeokimyasal çalışmalar sonucunda inceleme alam üzerinde Cu ve Mo anomalileri belirlenmiş olup, bu anomali alanları jeofizik yöntemler ve sondaj çalışmaları ile deneştirilmiştir. Bu bulgular ışığında inceleme alanında ortalama % 0. l'e kadar Cu'nun varlığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Mineralogy-Petrography, Geochemistry and Metalogeny Research of the Kirklareli-KiyikSy and Surarounding. By the thesis work done under the title of the mineralogy-petrography, geochemistry and metalogeny of the area around Knklareli-Kryikoy, the geology of the 1/25.000 scale sheets, E 19-c2 and E 20-dı,first revised and the techtonostratigraphy can be summarized as below: Permien meta-granites, overlying uncomfortably by Trias Cretaceous metamorphosed sedimentary rocks, Cretaceous granitic rocks and Cenozoic sedimantary rocks. The metamorphic rocks consist of: Permien metagranites metamorphosed up to the almandin-amphibolite fasies, Trias-Cretaceous metasedimantary rocks metamorphosed under green schist fades and contackt metamorphic rocks around younger intrusions. The Cretaceous granitic rocks formed as products of island arc magmatism during subduction composed of diorite-quartz diorite and tonalite. As a result of hydrothermal alteration these rocks are affected by potasic-phyllic-propilitic alteration zones. Because, the mineralizations observed in Rodop Massive and in the vicinity of Bulgarian border shows similarities to that of the Kryıköy area, with the assumption that there may also be the same type of mineralization in Kıyıköy area collecting numerous soil and rock samples, geochemical mineral exploration studies has been carried out. After taken geochemical Cu and Mo anomalies, the area explored by geophysical methods and drilling. The studies revealed up to 0, l%Cu in the area.