Makas tünel inşaat yapım tekniği ve Türkiye'deki uygulamaları
Construction method of crossover tunnels and applications in Turkey
  1. Tez No: 177080
  2. Yazar: SERTUĞ ÇEPNİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİHNİ ZERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tünelciliğin bugünkü durumda en iddialı uygulamalarından olan Marmaray Tüp Geçit Projesinde yapılan mühendislik çalışmalarının boyutlarını ortaya koyarak, su altından tünel geçirmenin yeni iş makineleri ile nasıl yapıldığını ve hangi imkanlarla inşaatın hızlı bir şekilde yürütülmesinin sağlandığını ortaya koyarken, bilinen klasik tünel hesaplarının nasıl yorumlandığının hangi kuvvetlerle kesit tesirlerinin etkilendirildiğini belirterek, yeni uygulayıcılara tünel hesaplarında topluca bakışı sağlayıcı bilgileri vermek, geoteknik bilgilerin yol göstericiliğini kullanarak zemin sınıflarının belirlenmesi, gerekli enjeksiyon ve iksa işlemlerinin güvenlik kriterlerini göstererek kullanılan donatı ve kesitlerinin emniyet katsayısını belirlemek, Marmaray gibi yarı prefabrik bir uygulamada güvenlikli bir şekilde nasıl çalışıldığını ortaya koymak ve bu konuyu tartışmaya açmaya yönelik bir analiz çalışmasıdır.Tatbikata yönelik yapılmış bazı tünel projelerinden faydalanarak kesit hesaplarının nümerik olarak nasıl yorumlandığını hesap esaslarının nihai kesitlere nasıl yansıtıldığının kriterlerini koymaya da gayret edilmiştir.Tünel güzergâhının zemin etütlerinin neler olduğu hangi parametrelerin önemli olduğu ve bu parametreleri belirleyen deneylerin nasıl yapıldığı nasıl yorumlandığı da ayrıca teorik ve nümerik olarak gösterilmiştir. Tünel güzergâhının geçtiği zeminin zemin sınıfının kesit kuvvetlerinin belirlenmesin de etkili olduğunun da vurgulaması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is an analyzing work, with introducing facets of the engineering labors done at today?s one of most pretentious applications of tunneling Marmaray Sub-Sea Tunnel Project, for to give information supplying the batch view to new executives at tunnel calculations with specifying how known classical tunnel calculations interpreted and with which forces section effects are getting influenced, to display how sub-sea tunnel implemented with new construction equipments and with which means we can make the construction work up faster, to identify the soil class using the leading lights of geotechnical information, to determine the factor of safety of reinforcements and cross sections using with showing the security criterions of necessary injection and shoring operations, to show how can be worked securely at an semi-prefabricated application as Marmaray and to bring into sharp relief this subject.It?s strived to display the criterions of how cross section calculations commented numerically with benefiting from some tunnel projects done with purpose of practicing and how calculation basis reflected to the conclusive cross sections.Besides it?s shown theoretically and numerically, what the ground studies of tunnel route are, which parameters are important and how the experiments that are setting these parameters done and how it?s interpreted. And also it?s highlighted the soil class of the ground that tunnel route passes over, is effective for determining the cross section forces.