Borlu polimer-odunkompozitleri
Polymer with boron-wood composite
  1. Tez No: 177088
  2. Yazar: ERTUĞRUL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKKI ALMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde borik asit kullanılarak, sıcaklık ve sürelerde borlu fenol formaldehit polimerleri sentezlenmiştir. Elde edilen polimerler ile odun talaşları ve yerfıstığı kabuğu talaşları belli oranlarda karıştırılarak yeni kompozitler elde edilmiştir. İlk önce sentezlenen borlu polimerlerin ısıl dirençleri, bağlı bor miktarı ve FT-IR spektraları, serbest fenol miktarları, erime dereceleri ve moleküler ağırlıkları tayin edilerek ticari fenol formaldehit reçinesi ile karşılaştırılmıştır. Özellikle bu polimerlerde bağlı fenol miktarlarına ve FT-IR spektralarına dayanarak borun bu polimerlere kimyasal olarak bağlandığı tespit edilmiştir. Sonra, sentezlenen bu polimer, odun talaşları ve yerfıstığı kabuğu talaşlarının belirli oranlarda eklenerek elde edilen kompozitlerin fiziksel, mekanik ve bazı biyolojik bozunma özellikleri yapılmıştır. Bu polimerlerden elde edilen yeni kompozitlerin söz konusu özellikleri, ticari olarak üretilen borsuz fenol formaldehit polimer esaslı kompozitlerin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Borlu polimer-odun kompozitlerin bazı fiziksel (ısı iletkenliği, elektrik direnç parametreleri, su almaya karşı direnci, mikroskopik yapısı) ve mekanik (eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modulü ve çentik şok direnci) özelliklerinde ticari fenol formaldehit polimer esaslı kompozitlerinkine göre olumlu anlamda iyileşmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, boron-based phenol formaldehyde polymers were synthesized by using boric acid at different reaction conditions (e.g., temperature and residence time), and new composites were obtained by mixing them with wood powders and peanut shell. First of all, the thermal resistance, melting points, the ratio of boron bonded with polymers, FT-IR spectra, free phenol content, and molecular weights of the boron modified polymers were determined, and those properties were compared to commercial phenol formaldehyde polymers. It was found that boron was reacted with phenol formaldehyde resin type polymers on the basis of the content of reacted boron determined and FT-IR spectra. Then, the physical, mechanical and some biological degradation properties of the composites made of the combination of boron- modified polymers, wood powders and peanut shell powders were done and compared with those of commercial phenol formaldehyde polymer-based composites. The results showed that some physical (thermal conductivity, the parameters of electrical conductivity, water resistance and microscopic structure) and some mechanical properties (bending strength, elasticity of modulus for bending strength and izod impact strength) of the composites made of the boron-modified based polymer and wood powders were improved in comparison to those of the ones prepared from commercial phenol formaldehyde polymers and wood powders.