2-metoksi-6-{(E)-[(4-metilfenil)imino]-metil} fenol bileşiğinin kızıl ötesi (IR) spektrumunun ve x-ışını kristal yapısının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Infrared (IR) and x-ray crystal structure investigations of 2-methoxy-6-{(E)-[(4-methyl)imino]methyl}phenol compound by theoretically and experimentally
  1. Tez No: 177087
  2. Yazar: MURAD NACARKAHYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
2-metoksi-6-{(E)-[(4-metilfenil)imino]metil}fenol Schiff bazı bileşiği sentez- lenerek elmental analiz, IR, elektronik absorpsiyon spektrum verileri, kütle spektrometresi ve siklik voltametri ve NMR çalışmalarıyla yapısı aydınlatıldı. Ab initio Hartree-Fock (HF) ve yoğunluk fonksiyon metotları (DFT) ile 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) ve LANL2DZ temel setleri kullanılarak 2-metoksi-6-{(E)-[(4-metilfenil)imino]metil}fenol'ün molekül yapısı ve titreşim spektrum verileri çalışıldı. Hesaplanan ve deneysel olarak elde edilen verilerin karşılaştırmalı sonuçları HF ve B3LYP'nin 6-311 G(d) ve 6-31 G(d) metodunun temel titreşim frekanslarının belirtilmesinde diğer setlere oranla çok daha doğru sonuçlar verdiği tesbit edildi. Bu çalışmadaki hesaplama sonuçları baz alınarak molekülün titreşim frekans modlarının işaretlenmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
2-methoxy-6-{(E)-[(4-methyl)imino]methyl}phenol Schiff base comp- ound has been synthesized and characterized by elmental analyses, IR, electronic absorption spectral data, mass spectra and cyclic voltammetric and NMR studies. Ab initio Hartree-Fock (HF) and density function theory (DFT) calculations using 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) and LANL2DZ basis sets have been carried out to study molecular structure and vibrational spectrum of 2-methoxy-6-{(E)-[(4-methyl)imino]methyl}phenol. Comparison of calculated and experimental results indicates the HF and B3LYP with 6-311 G(d) and 6-31 G(d) basis set are more accurate in predicting fundamental vibrational frequencies than the scaled other approaches. On the basis of calculated results, assignment of vibrational frequencies modes of molecule was proposed.