Borlu emprenye maddeleri ile ön işleme tabi tutulan kayın odunundan hazırlanan odun polimer kompozitlerinin fiziksel, mekanik, termal ve üst yüzey özellikleri
Physical, mechanical, thermal and surface characteristics of wood-polymer composites prepared from beech wood pretreated with boron-compounds
- Tez No: 405115
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Doğu kayını odununundan (Fagus orientalis Lipsky) hazırlanan odun polimer kompozitlerinin fiziksel, mekanik, termal ve üst yüzey özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında borlu bileşiklerle ön emprenye işlemine tabi tutulan deney örnekleri daha sonra stiren ile emprenye edilerek odun polimer kompozitleri elde edilmiştir. Çalışmada borlu bileşik olarak borik asit, boraks ve borik asit ve boraks karışımı (1:1; ağırlık; ağırlık) kullanılmıştır. Çalışmada borlu bileşiklerin % 0.25, % 1.00 ve % 4.70'lik sulu çözeltileri kullanılmıştır. Tez kapsamında deney örneklerinin bazı fiziksel, mekanik, termal ve hızlandırılmış - yaşlandırma sonrası bazı üst yüzey özellikler incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, en yüksek su alma oranı kontrol örneklerinde elde edilirken; en düşük su alma oranı stiren ile emprenyeli deney örneklerinde elde edilmiştir. Tam kuru yoğunluk değerleri, borlu bileşiklerle ön işlem gören deney örneklerinde; yalnızca stiren ile emprenyeli deney örneklerine göre daha düşük değerler vermiştir. Borlu bileşiklerle ön işleme tabi tutulan deney örneklerinin eğilme ve basınç direnci değerlerinde sadece stiren ile emprenyeli deney örneklerine oranla düşme gözlemlenmiştir. Borlu bileşiklerle ön emprenye işlemine tabi tutulan deney örneklerinin hızlandırılmış - yaşlandırma sonrası toplam renk değişimi değerleri yalnızca stiren ile emprenyeli deney örneklerine göre daha düşük düzeyde gerçekleşmiştir. Termal analiz sonuçlarına göre, kütle kaybı değeri en yüksek % 0.25 borik asit + stiren çözeltisi ile muamele edilen deney örneklerinde elde edilirken; diğer konsantrasyon düzeylerinde elde edilen ağırlık kaybı değerleri kontrol örneğinden daha yüksek değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the physical, mechanical, thermal, and surface properties of wood-polymer composites prepared from Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky). In this thesis study, the test samples were firstly pre-impregnated with boron-compounds. Then, wood-polymer composites were obtained by impregnating them with styrene. Boric acid, borax and boric acid and borax mixture (1:1; w:w) were used as boron compounds in this study. Boron compounds were used as aqueous solutions of 0.25%, 1.00% and 4.70%. This thesis was examined some physical characteristics, mechanical properties and thermal properties, and some surface properties after accelerated-aging. As a result of this study, the water absorption was the highest in the control samples while it was the lowest in the test samples impregnated with styrene. Oven-dried density values were less in the test samples pre-treated with boron compounds than in the test ones impregnated with styren only. Bending and compression strenght values of the test samples of pre-impregnated with boron compounds decreased when compared with test ones impregnated with styren only. Accelerated aging values of total color change of the test samples pre-impregnated with boron compounds were less than the test ones impregnated with styren only. According to the thermal analysis results, mass loss value was the highest in the test samples treated with the 0.25% of boric acid + styrene solution as the mass loss values were higher at other concentrations than at the control one.