Meta analiz ve tarımsal uygulamalar
Meta analysis and agricultural aplications
  1. Tez No: 177091
  2. Yazar: HANDE KÜÇÜKÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, belirli bir konu üzerinde faklı yer ve zamanlarda farklı araştırıcılar tarafından yapılmış olan yayınlanmış veya yayınlanmamış olan bir çok çalışmayı bir araya getirmek için hemen hemen her bilim dalında ihtiyaç duyulan bir istatistiksel yöntem olan meta analizin tanıtımı yapılmış ve bu analizin tarımda da uygulanabileceği gerçek araştırmalardan elde edilmiş olan bazı örnek veri setleri üzerinde açıklamalı bir şekilde anlatılmıştır. Bu örnekler üzerinde etki ölçütü olarak odds oranı kullanılmış ve çalışmalar arası heterojenliğin önemli olup olmadığı ise Q test istatistiği ile tespit edilmiştir. Böylece meta analiz ile araştırıcılara daha önce gerek farklı araştırıcıların gerek farklı zamanlarda aynı konuda yapılmış araştırmaları birleştirerek daha güvenilir sonuçlara ulaşması ve yorumlaması olanağı sunulmuştur. Bu çalışma ile tarımsal araştırmalarla uğraşan araştırıcılara yol gösterilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of current study was to explain the Meta Analysis which is essentially carried out to re-analyses the reported or unreported data obtained at different time and places by various researchers from widespread of scientific disciplines. The main issue targeted by this statistical analysis was to combine reported data and estimate the parameters with minimum variance and maximum confidence. The method was studied using real data obtained from agricultural experiments. The odds ratio was used as effectiveness criterion, and the heterogeneity between exemplified data was analyzed using Q test. The main issue targeted by this statistical analysis was to combine reported data and estimate the parameters with minimum variance and maximum confidence. The results of the this work, hence, will guide to the researchers working on experimental data obtained from agricultural studies.