Kahramanmaraş'ta kıl keçilerinin süt verim özellikleri
Milk yield of hairy goats in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 177109
  2. Yazar: MUSTAFA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ, YRD. DOÇ. DR. SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kahramanmaraş'ın 4 ilçesinde yürütülen bu çalışmada, yetiştirici şartlarında 68 Kıl keçisinin süt verim özellikleri ile sütün kompozisyonuna bölge ve yaş faktörlerinin etkileri araştırılmıştır.Laktasyon süresi, toplam süt verimi ve günlük ortalama süt verimi sırasıyla 132.18±0.27 gün, 63.97±2.73 kg ve 0.450±0.020 kg olarak belirlenmiştir. Bu özellikler bakımından Merkez ilçe en yüksek ortalamaları göstermiş olup, bunu en yakın ilçe olan Türkoğlu izlemiş, en düşük değerlere ise en uzak ilçe olan Andırın ilçesi sahip olmuştur.Sütte kuru madde, yağ, kül, özgül ağırlık ve ph değerleri sırasıyla % 13.38±0.09, % 3.98±0.07 , % 0,855±0,004, 1,030±0,001 gr ve 6,594±0,009 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of region and age on milk yield and milk composition of 68 Hairy goats breed under breeders? conditions, were investigated.Lactation duration, lactation milk yield and daily milk yield were 132.12±0.27 days, 63.97±2.73 kg and 0.450±0.020 kg, respectively. Central region had maximum values, region Türkoğlu had the second maximum values and the minimum values belonged to region Andırın was the farthest region to city centre.Percentage of dry matter, milk fat, ash were 13.38±0.09, 3.98±0.07 and 0,855±0,004 respectively. pH and density of milk were 6,594±0,009 and 1,030±0,001 respectively.