Farklı genotiplerdeki keçilerden laktasyonun farklı dönemlerinde alınan sütlerin bazı biyokimyasal parametreler ve somatik hücre sayısı bakımından karşılaştırılması
Comparison of some biochemical parameters and somatic cell count in the different period of lactation from goats of different genotypes
- Tez No: 760208
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYGISIZ, PROF. DR. SİNAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küçükbaş Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta yetiştirilen keçilerin süt kompozisyonlarının keçi genotiplerine ve laktasyonun farklı zamanlarına göre değişimlerini incelemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla; özel bir işletmede aynı bakım, besleme, idare şartları altında yetiştirilen 5 keçi ırkından (Şami, Halep, Saanen, Alpin ve Kıl keçi) onar keçiden laktasyonun iki farklı döneminde süt numuneleri alınarak analiz edildi. Süt örneklerinde somatik hücre sayısı (SHS), yağsız kuru madde (YKM), yağ, protein, laktoz, pH, yoğunluk ve donma noktası parametreleri ölçüldü. Elde edilen bulgulara göre; yukardaki ırk sırasıyla SHS değerleri 226 550, 65 900, 80 900, 547 050 ve 347 900; YKM değerleri %9.60, 9.94, 9.84, 9.12 ve 9.86; yağ oranları %3.60, 3.88, 5.01, 4.81 ve 6.45; protein oranları % 3.32, 3.17, 3.36, 3.21 ve 3.28; laktoz oranları %3.97, 3.83, 4.01, 3.97 ve 3.95; yoğunluk değerleri 1.031, 1.028, 1.032, 1.030 ve 1.033 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in goat genotypes and lactation times of dairy compositions of goats reared in Kahramanmaraş province. For this purpose; milk samples of 5 goat breeds (Shami, Aleppo, Saanen, Alpine and Hair goat) reared under the same care, feeding and management conditions in a private enterprise were analyzed by taking milk samples from two different stages of lactation. Somatic cell count (SCC), nonfat solid (NFS), fat, protein, lactose, pH, density and freezing point parameters were measured in milk samples. According to the findings; in order of breed above, they were determined that as the SHS values were 226 550, 65 900, 80 900, 547 050 and 347 900; and as the NFS values were 9.60, 9.94, 9.84, 9.12 and 9.86%; as the fat ratios were 3.60, 3.88, 5.01, 4.81 and 6.45%; as the protein percentages were 3.32, 3.17, 3.36, 3.21 and 3.28%; as the lactose ratios were 3.97, 3.83, 4.01, 3.97 and 3.95%; as the density values were 1.031, 1.028, 1.032, 1.030 and 1.033.