I. ve II. ürün mısırda küf florası ve aflatoksin risk faktörlerinin belirlenmesi
Identification of flora and determination of aflatoksin risk factors in 1st and 2nd crop corn
- Tez No: 177116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş merkez ve ilçelerine bağlı köylerde 2006 üretim sezonunda üretilen I. ve II. ürün mısırlarda hasat sonrası fungus cinslerinin ve aflatoksin miktarlarının saptanması amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada, 50 adet mısır örneğinde dane yüzeyi küf florası belirlenmiştir. Çalışma sonunda Aspergillus cinsi funguslara sıklıkla rastlanmıştır. Buna ilaveten daha az sıklıkla Penicillium ve Fusarium cinlerine rastlanmıştır. 41 tane mısır örneğinde ise hasat sonrası aflatoksin miktarlarının saptanması için HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografi Sistemi) ile aflatoksin analizi yapılmıştır. HPLC analizi sonucunda I. ürün mısır numunelerinin 3 tanesinin AFB1 değeri 5 ppb'den yüksek, toplam aflatoksin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) değeri ise tüm örneklerde 10 ppb'den düşük bulunmuştur. II. ürün mısır numunelerinde ise AFB1 değeri 5 ppb'den düşük ve toplam aflatoksin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2) değeri 10 ppb'den düşük çıkmıştır. Yapmış oluğumuz çalışma sonucunda, I. ve II. ürün mısır örneklerinde aflatoksin değerleri toplam aflatoksin için kabul edilebilir maximum değerlerin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to identify fungal genera and to determine aflatoxin levels in first and second crop corn after harvest in Kahramanmaraş and it?s counties in 2006.In this study, total of 50 corn samples were tested to identify fungal genera on seed surface. As result of this study, fungi belonging to Aspergillus genus were more frequently observed. Fungi belong to Penicillium and Fusarium genera were less frequently observed then Aspergillus sp. and forty one corn samples were tested for aflatoxin content in HPLC after harvest. As a result of HPLC analysis, three of first crop corn samples had AFB1 content over the 5ppb limit, and total aflatoxin contents of all corn samples were less than the 10 ppb limit. All second crop corn samples had less than the 5 ppb limit for AFB1 and less than the 10 ppb limit for total aflatoxin (AFB1+AFB2+AFG1+AFG2). In summary, aflatoxin contents of all first and second crop corn samples were less than maximum tolerable levels for total aflatoxin.