Controlling chaos in genesio system
Genesıo sistemde kaos kontrolü
- Tez No: 177137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Geçmiş yıllarda Genesio sistemi de dahil olmak üzere birçok kaotik sistem geliştirilmiş ve tamamen analiz edilmiştir. Bir kaotik sistem, kompleks ve tahmin edilemeyen davranış gösteren lineer olmayan deterministik bir sistemdir. Son çalışmalar, kaos ve senkronizasyonunun kontrolünü araştırmıştır.Kaos kontrol problemleri, kaotik bir sistemi periyodik bir yörüngeye yada dengeye sabitleme çabalarından oluşur. Senkronizasyon problemi, iki sistemi eşzamanlı bir şekilde sallandırma anlamına gelir. Bir kaotik sistemin iki kopyasının dinamik hareketi, ikinci sistem birincisiyle harekete geçirildiğinde bir süreden sonra aynı olabilir. Bu probleme birçok farklı yaklaşımlar başarıyla uygulanmıştır.Bu tezde, iki eş Genesio sistemin kaos senkronizasyonu üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada üç kaos senkronizasyon metodu uygulandı; Pecora ve Carroll, aktif kontrol ve lineer genelleştirilmiş senkronizasyon. İki eş Genesio sisteminin senkronizas\-yonunu elde etmek için yeterli şartlar Lyapunov sabitlik teorisinden faydalanarak elde edilmiştir. Sayısal veriler, önerilen kaos senkronizasyon yöntem\-lerinin etkinliğini göstermek amacıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many chaotic systems, including Genesio system, have been developed and thoroughly analyzed over the past years. A chaotic system is a nonlinear deterministic system behaving complex and unpredictable behavior. Recent efforts have investigated the controlling chaos and synchronization.Chaos control problems consist of attempts to stabilize a chaotic system to either a periodic orbit or an equilibrium. The synchronization problem means making two systems oscillate in a synchronize manner. The dynamical behaviors of two copies of a chaotic system may be identical after a transient when the second system is driven by the first one. Several different approaches have already been successfully applied to the problem.In this thesis, chaos synchronization of two identical Genesio systems is studied. Three methods of chaos synchronization are applied in this study; Pecora and Carroll, active control and linear generalized synchronization. The sufficient conditions for achieving synchronization of two identical Genesio systems are drived by using Lyapunov stability theory. Numerical simulations are presented to demonstrate the effectiveness of the proposed chaos synchronization schemes.