The Heroes of the absurd in Joseph Heller's Catch-22 and Ken Kesey's One Flew Over The Cuckoo's Nest
- Tez No: 16998
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLRİZ BÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ii ÖZET Ken Kesey ve Joseph Heller, eserlerinde içinde yaşadığına z absürd dünyayı yaratıp, bir kez bu absürd 'ün parçaları haline geldikten sonra ondan kopulamayacağını ileri süren karamsar fikirlerin aksine, yarattıkları karakterlerle bilinçlenmiş çağdaş insanın hayatını kendi arzusu dışında yöneten bu öldürücü kuvvetten bağımsız yaşanılabileceği konusunda ümit olduğu gerçeğini savunan optimist, çağdaş absürd yazarlar arasındadırlar. Her iki yazar da bilinçli çağdaş insanların ortak sorunu olan“absürd varoluş”problemini, insanoğlunun yaşamını tümüyle kontrolü altında bulunduran“saçma mantığın”üstesinden gelinebileceğini insanlığa kanıtlayan iki absürd kahraman yaratarak, ele alıp incelerler. Ken Kesey One Flew Over The Cuckoo's Nest isimli eserinde, Joseph Heller ise Catch-22 isimli eserinde öncelikle düzen, dinginlik ve mantık gibi artık birçok bireyin doğruluklarını sorgulamaya bile cesaret edemedikleri yerleşmiş prensiplere karşı güvenlerini tümüyle yitirmiş bireylerden oluşan absürd dünyalar yaratırlar. Kesey, içinde bulunduğumuz büyük dünyanın küçük bir örneği olarak çelişkili değerlerle dopdolu bir akıl hastanesini, Heller ise ateş hattındaki insanlarınİÜ ne sebebini ne de kimi niçin vurmak zorunda olduklarını bile sorma haklarının olmadığı bir askeri üssü canlandırmıştır. Her iki yazar da daha sonra yarattıkları bu küçük fakat içinde bulunduğumuz büyük dünyanın özelliklerini yansı tabilmeleri açısından yeterli absürd dünyalar içerisine,“bilinçli kurban”dolayısıyla da kahraman olan iki karakter yerleştirmişlerdir. Bu tezin giriş kısmında“absürd kahraman”kavramının tanımı yapılmıştır. Giriş bölümünü izleyen I. Bölüm' de Ken Kesey'in Qne Flew Over The Cuckoo's_Nest isimli eserinin baş karakteri Randle Patrick McMurphy ve Joseph Heller' in Catch-22 isimli eserinin baş karakteri Yossarian'ın içinde bulundukları çevrelerin; düzen, denge ve mantık adı altında nasıl sadece absürd ile yönetildikleri kanıtlanmıştır. Takip edilen II. Bölüm, çağdaş insanın hayatını bütünüyle kontrolü altında bulunduran, sözde düzenli, dengeli, mantıklı kurallardan oluşmuş, dokunulmazlığa kahramanca başkaldırı p kendileri ve kendilerinden sonraki nesillerin özgürce iradelerini kullanabilme haklarını kurtarmayı başarabilen McMurphy ve Yossarian'ın zaferlerle sonuçlanan direnişlerini irdeler. Sonuç kısmında, McMurphy ve Yossarian'ı, gelecek kuşakların huzuru için kendi bedenlerini feda edebilme gücüne sahip mücadeleci ruhlarını geride kalan kendineiv güveni sonsuz, cesareti tam ve bilinçlenmiş kişilere aşılayabilmiş olmaları nedeniyle, absürd kahramanlar olarak isimlendirebilecegimiz kanıtlanmıştır. Bu arada, absürd 'ü bir karmaşa bütünü olarak görmeyi reddedip, daha da ileri giderek McMurphy ve Yossarian'ı korkaklıkla suçlayan bazı eleştirmenlerin fikirleri çürütülüp içinde yaşadığımız absürd dünyada da yaşama umudu olduğu üzerinde durularak, optimistik bir bakış açısı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Both novelists of the Absurd, Ken Kesey and Joseph Heller convey an optimistic message about the future of the contemporary man, dooomed to survive in an absurd world. They suggest a solution for the dilemma of the conscious contemporary man. How to cope with the absurdity of existence is demonstrated by the heroes of the absurd they create. By defying the irrational rationale and proving that this limitless and brutal power controlling human lives is not indomitable altogether, the heroes Kesey and Heller create become the harbingers of hope. Ken Kesey in One Flew Over The Cuckoo's Nest and Joseph Heller in Catch-22 create microcosmic absurd worlds whixh reflect the macrocosmic absurd world in which the contemporary man's trust is shaken in the subverted established principles which dominate the system. Kesey introduces a mental hospital in which so called order and rationality but in truth chaos and irrationality dominate the lives of the deactivated patients, whereas Heller portrays the military institution in which Catch-22 prevails over the lives of the mechanical soldiers, not allowed to question even who, i the enemy is.VI McMurphy in One Flew Over The Cucoo's Nest and Yossarian in Catch-22 are the heroes of the absurd who, having confronted the absurdity of their existence, challenge the subverted irrationality and insanity of social order. McMurphy performs his acts of defiance by refusing to abide by the ward policies, defeating the Big Nurse's authority, who is a perfect representative of the standardized, conformist outside world. Yossarian on the other hand, performs his acts of rebellion by protesting to be ordered around and to be a part of the military establishment in which brutal inhuman commands of man-made social order dominate his and his friends' lives. McMurphy and Yossarian fulfil their roles as the heroes of the absurd who succeed in converting their unaware, daunted fellowmen cowed into passivity, into aware, self-confident, daring individuals through heroic self-sacrifice. Through these heroes of the absurd, Kesey and Heller assertain that there still exists hope for salvation in the absurd world.