Magnetism of transition metal nanowires
Geçiş metali nanometallerin manyetizması
- Tez No: 177164
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, 3d(hafif) geçiş metali atom zincirlerinin ve krom nanotellerin elektronik ve manyetik özelliklerini temel prensibler yalancı potansiyel düzlem dalga hesaplamalarını kullanarak inceledik. Periyodik sonsuz doğrusal, dimerleşmiş doğrusal, düzlemsel doğrusal yapılar; geçiş elementlerinin sonlu sayısı da atomundan oluşan küçük parçacıkları ve krom nanoteller göz önüne alındı. Bu tezde 3d geçiş metali zincirlerden başka değişik kesit alanlarına sahip az sayıda atomdan (4,5-9,12) oluşan Cr nanotelleri de inceledik. Çalışılan krom nanoteller Born-Oppenheimer yüzeyinde yerel minimunda bulunmaktadır ve ferrimanyetik metaldir. Komşu Cr atomları arasındaki manyetik etkileşim, antiferromanyetik veya ferromanyetik, atomlar arasındaki uzaklığa bağlıdır. Spin-orbit etkileşmesi sonlu zincirler ve krom nanoteller için çok küçük olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigated structural, electronic and magnetic properties of 3d(light) transition metal (TM) atomic chains and Cr nanowires using first-principles pseudopotential plane wave calculations. Furthermore, we considered Cr nanowires, which have cross section comprising a few (4,5-9,12) atoms. Chromium nanowires are found to be in a local minimum in the Born-Oppenheimer surface and are ferrimagnetic metals. The type of coupling, as for ferromagnetic or antiferromagnetic, between neighboring Cr atoms depends on their interatomic distances. The spin-orbit coupling of finite chains are found to be negligibly small for finite molecules and Cr nanowires.