Liver regeneration: Potential roles of mesenchymal stem cells and toll like receptors
Karaciğer rejenerasyonu: Mezenkimal kök hücre ve toll benzeri reseptörlerin potansiyel rolleri
- Tez No: 177165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN GÜRSEL, YRD. DOÇ. DR. KAMİL CAN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Biology, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Karaciğer, viral enfeksiyonlara toksik reaksiyonlara ve kanser oluşumuna bağlı olarak oluşan hepatosit kaybına cevap olarak kendini yenileyebilme kapasitesine sahiptir. Şimdiye kadar karaciğer rejenerasyonu geniş çapta çalışılmış olmasına rağmen, bu işleme katılan faktörler hala yoğun olarak çalışılmaktadır. Mezenkimal kök hücrelerin (MKH) farklılaşması ve immün baskılayıcı potansiyelleri kadar hasarlı bölgeye yönelme ve yerleşme kapasiteleri de onları karaciğer rejenerasyonunda önemli kılar. Ayrıca MKH'lerin bağışıklılığı düzenleme mekanizmalarına katılan toll benzeri reseptörler (TLR) de bu işlemde rol alıyor olabilirler. Bu çalışmadaki ana amacımız karaciğer rejenerasyonu esnasında MKH ve TLR'lerin iyileşme sürecine olası katkılarını araştırmaktır. Öncelikle, kısmi hepatektomi sonrasında TLR mesaj dağılımı belirlendi. Sonra, MKH'ların karaciğer rejenerasyonu esnasında hasarlı bölgeye yerleşme kapasiteleri kısmi hepatektomi (PH) yapılmış veya normal sıçanlardan alınan MKH'lerin işaretlenmesi sonrasında yine PH'lı sıçanlara geri verilmesiyle araştırıldı. Çalışmanın ileri evresinde, karaciğer rejenerasyonunda önemli olan bazı TLR'lerin mRNA ifade temelli profilleri ya sadece PH yapılmış ya da PH yapıldıktan sonra işaretli MKH enjekte edilmiş sıçanlarda araştırılmıştır. Son olarak, TLR'lerin, MKH'lerin bağışıklılığı düzenleyici özelliklerindeki rolleri araştırılmıştır. Sonuçlarımız normal ve bir günlük PH geçirmiş sıçanlardan alınan MKH'lerin, PH geçirmiş hayvanlara verildikten sonra o bölgeye yerleştiğini göstermektedir. Ayrıca PCR çalışmalarımız MKH enjeksiyonunun, MKH almamış PH geçirmiş karaciğerdekine göre TLR2, 3 ve 9 gen mesaj ifadelerini arttırdığını saptadık. Bu nedenle, verilerimiz gösteriyor ki PH 3. gün sonrası karaciğer rejenerasyonu süresince, MKH'lerin yaralanma bölgesine yerleşmesi en yüksek seviyededir ve TLR'ler bu hücrelerin karaciğere çağırılmalarında rol oynamamaktadırlar. Bunun aksine enjekte edilmiş MKH'ler TLR ifadesini cis veya trans şekilde yönlendirmektedirler. MKH'lerin non-immünogenik olarak bilinmelerine rağmen, bu çalışmada kemik iliğinden izole edilen MKH'lerin birçok TLRı ifade ettikleri saptanmıştır ve bulgularımız bu TLR'lerin uygun ligandlarla uyarıldıklarında sitokin salgılanmasında fonksiyonel olduklarını göstermiştir. Son olarak, bu hücrelerin CD11b, CD45, CD90 ve CD117 gibi çok önemli yüzey belirteçlerine pasaj sayısına bağlı olarak farklı derecelerde değiştiğini saptadık ve bu bulgular kullandığımız MKH popülasyonunda ya alt grupların, ya da kontamine hücre gruplarının bulunduğunu düşündürmektedir. Belki de bu hücre grupları MKH'lerin uyarıcı özelliklerini yönlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Liver has unique capacity to regenerate in response to loss of hepatocytes depending on viral infections, toxic reactions and cancer formation. Although liver regeneration have been extensively studied, factors participate in the process are still under extensive investigation. Differentiation and immunosuppressive potential, as well as homing capacity to the site of injury of mesenchymal stem cells (MSCs) can be harnessed in liver regeneration. Moreover, toll like receptors (TLRs) which are known to involve immuneregulatory mechanisms of MSCs may also be a player in this process. Therefore, in this study, our aim was to understand the possible roles of MSCs and TLRs during liver regeneration. First, TLR message distribution upon partial hepatectomy induction was assessed. Then, homing capacity of MSCs in liver regeneration was examined by injecting labeled MSC generated from normal or already PH initiated rats back into partially hepatectomized (PH) rats. After investigating MSC homing, mRNA expression profiles of several key TLRs in the course of liver regeneration with or without MSC administration was examined. Finally, the role of TLRs in immunoregulatory properties of MSCs was explored. Our data showed that MSCs from normal rats and at day 1 post PH are localized in liver of PH generated animals. We have also determined that injected MSCs increased TLR2, 3 and 9 expressions in livers in comparison to that of hepatectomized liver that did not receive any MSC injection. Therefore, our data suggests that during liver regeneration at post PH day 3, homing of MSCs to the site of injury is at maximum and TLRs do not play any roles in recruiting these cells to liver, but rather localized MSCs either cis or at trans manner promote TLR expression. Despite the fact that MSCs are known to be non-immunogenic, in the present study isolated MSCs from BM are found to be expressing a panel of TLR mRNAs and our findings strongly implicate that these TLRs are functional in terms of cytokine secretion upon triggered by their proper ligands. Finally, we have identified that mouse MSC possesses different levels of critical surface markers such as CD11b, CD45, CD90 and CD117 at different passages and led us to think that either sub-populations or contaminating cell fractions may exist within the studied MSC population and furthermore may contribute to stimulatory potential of MSCs.