Multifokal ve miks tip invasiv meme tümörlerinin klonal analizi
Clonal analysis of multifocal and mixed type invasive breast tumours
  1. Tez No: 142298
  2. Yazar: ZAFER KÜÇÜKODACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI. ÖZET Malign transformasyon hücrede meydana gelen ve temelde ölümcül olmayan genetik değişiklikler olarak tanımlanabilir. Malign transformasyon geçirmiş bir hücre çoğalarak kendi klonunu oluşturur. Tümörlerin klonal özelliklerinin saptanması için değişik yöntemler tanımlanmıştır. Bunlardan biri de X kromozomunun inaktivasyon paterninin araştırılmasıdır. Yöntemin temeli, rastgele X kromozomu inaktivasyonu nedeniyle 46XX genotipinin aslında iki ayrı hücre popülasyonlu bir mozaik olmasıdır. Transforme hücrenin proliferasyonu ile meydana gelen neoplazi, başlangıç hücresinin inaktive X kromozomu patenini aynen taşıyacağından, bu genetik özellik için monoklonal bir proliferasyon olacaktır. Bu çalışmada birden çok odakta aynı histolojik tipte invaziv meme tümörleri ve birden çok odakta farklı histolojik tipte invaziv meme tümörleri ile aynı odakta ancak farklı histolojik tipte (miks) invaziv meme tümörleri incelenmiştir. X kromozomu üzerindeki androjen reseptör geninin 1. ekzonundaki hedef polimorfik DNA sekansının inaktivasyon paterni HUMARA-MSP yöntemi ile saptanarak konal özellikler değerlendirilmiştir. Daha sonra da inaktivasyon paternleri karşılaştırılarak hedef tümör odaklarının farklı progenitor hücreden köken alıp almadığı incelenmiştir. Toplam 25 olgudan örneklenen 50 tümör örneğinin de monoklonal olduğu görülmüştür. Androjen reseptör geninin hedef sekansı için tüm olguların polimorfik olduğu tümör dışından örneklenen normal görünümlü meme dokularının analizi ile gösterilmiştir. Memede farklı anatomik lokalizasyonda birden çok tümörü olan 18 olgudan 6'sında, neoplastik değişimin her iki odakta da farklı bir kök hücreden kaynaklanmış olduğu anlaşılmıştır. Kalan 12 olguda ise, anatomik olarak birbirinden farklı lokalizasyonda bulunan tümörlerin aynı klondan kaynaklanmış olabileceği veya aynı parental tip X kromozomu inaktivasyonu gösteren hücreden eşzamanlı olarak gelişmiş olabileceği anlaşılmıştır. Miks histolojik tipli invaziv karsinoma odağının incelendiği 7 olguda ise tüm olgularda tümörün aynı kök hücreden kaynaklandığı anlaşılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Malignant transformation can be defined as the genetic alterations, which are basically non-lethal, that occur in the cell. A cell which underwent malignant transformation proliferates and constitutes its own clone. Various methods have been described to determine the clonal features of tumours. One of them is the evaluation of the inactivation pattern of X chromosome. The basis of this method is that 46XX genotype is a mosaic of two separate cell populations, due to the random inactivation of X chromosome. Because the neoplasia that occurs as a result of the proliferation of transformed cell, willcarry the inactivated X chromosome pattern of the initial cell this will be a monoclonal proliferation for that genetic feature. In this study, multifocal invasive breast tumours of the same histologic type, multifocal invasive breast tumours of different histologic type and unifocal but different histologic type (mixed) invasive breast tumours were evaluated. Clonality has been evaluated by the determination of the inactivation patern of the target polymorphic DNA sequence in the first exon of the androgen receptor gene on the X chromosome using HUMARA-MSP method. Then, whether the target tumour foci were originated from a different progenitor cell has been evaluated comparing the inactivation patterns. Fifty tumour samples from 25 cases revealed monoclonal pattern. Polymorphism of all cases has been shown, for target sequence of androgen receptor gene, by analyzing the normal breast tissue sampled from the breast tissue other than the tumour site. It has been observed that in 6 of 18 cases who have multipl tumours on various anatomic locations in the breast, neoplastic transformation was originated from a different progenitor cell on both sampled sites. We have also observed, in the remaning 12 cases that tumours of different anatomic locations can originate from the same clone and that they can occur simultaneously in the cell that shows the same inactivation pattern of parental type X chromosome. In the 7 cases in whom invasive carcinoma focus of mixed histologic type were evaluated, it has been observed that the tumour was originated from the same progenitor cell. 54