An inquiry into the metrics for evaluation of localization algorithms in wireless ad hoc and sensor networks
Tasarsız ve algılayıcı ağlarda yer belirleme algoritmalarının değerlendirilmesinde kullanılan metrikler üzerine bir araştırma
- Tez No: 177191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Algılayıcı ağlarında gözlem yapan bir algılayıcının yeri, doğru veri analiziyapılması için hayati önem arz eder. Küresel Konumlama Sistemi (GPS) hassasyer tayinine imkan sağlayan oturmuş bir sistemdir. Buna karşın, kaynaksınırlamaları ve boyut gereksinimleri söz konusu teknolojinin maliyet etkin olaraktasarlanan küçük algılayıcılarda kullanılmasına olanak sağlamamaktadır. Bununyerine, çoğu konumlar birtakım algoritmalar kullanılarak tahmin edilmektedir.Bu gibi tahminler sahadan toplanan veride kaçınılmaz olarak hata bulunmasınaneden olmaktadır. Hatalı veri analizine yol açabilecekleri durumlarda bu türhataların saplanması büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte, uygulamalarınçoğu bileşenleri karar verme süreçlerinde bildirilen konum verisine itimatetmektedirler. Bu yüzden konumlama hatalarının etkilerini uygulama bakışaçısıyla anlamak önemlidir. Bu güne kadar, her algılayıcının ağdan izole edilmişbireysel konumu, konum belirlemede odak noktası olmuştur. Biz bu tezde,karşılaştırmalarda bütün ağ topolojisini ve göreli algılayıcı konumlarını dikkate almayanyaklaşımlarda bulunan problemlere dikkat çektik. Daha sonra literatürdekullanılan metrikleri tarif edip, bu araştırma alanında kullanılabilecek birkaç yenimetrik önerdik. Ayrıca, mevcut ve önerdiğimiz metriklerin davranışlarını anlamakamacıyla simülasyonlar koşturduk. Simülasyon sonuçlarını tartıştıktansonra kablosuz algılayıcı ağ uygulamaları için kullanılabilecek bir metrik seçimmetodolojisi önerdik.
Özet (Çeviri)
In ad-hoc and sensor networks, the location of a sensor node making an observationis a vital piece of information to allow accurate data analysis. GPS is anestablished technology to enable precise position information. Yet, resource constraintsand size issues prohibit its use in small sensor nodes that are designed tobe cost efficient. Instead, most positions are estimated by a number of algorithms.Such estimates, inevitably introduce errors in the information collected from thefield, and it is very important to determine the error in cases where they leadto inaccurate data analysis. After all, many components of the application relyon the reported locations including decision making processes. It is, therefore,vital to understand the impact of errors from the applications? point of view. Todate, the focus on location estimation was on individual accuracy of each sensor?sposition in isolation to the complete network. In this thesis, we point out theproblems with such an approach that does not consider the complete networktopology and the relative positions of nodes in comparison to each other. Wethen describe the existing metrics, which are used in the literature, and also proposesome novel metrics that can be used in this area of research. Furthermore,we run simulations to understand the behavior of the existing and proposed metrics.After having discussed the simulation results, we suggest a metric selectionmethodology that can be used for wireless sensor network applications.