Size and composition modulated superlattices of silicon based nanowires
Büyüklük ve şekil modülasyonlu silisyum tabanlı nanotel süperörgüler
- Tez No: 177192
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hidrojenle doyurulmuş SinGen nanotel süperörgülerin mekanik özellikleri, atomik ve enerji band yapısı temel prensiplerle, pseudo potansiyel ve düzlemsel dalga yöntemiyle incelendi. Katkısız, tetrahedral Si ve Ge nanoteller yapay olarak birleşebilmekte ve atomik seviyede keskin arayüzlü süperörgü oluşturabilmektedir. Heteroyapı oluşumuyla birlikte, süperörgüye ait elektronikdurumlar momentum uzayında bant oluşturmaktadır. Si ve Ge bölgesindeki bantların sıralanması sonucu çoklu kuantum kuyuları oluşmakta ve bazı durumlar bu kuyularda yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, farklı çaplara sahip hidrojenle doyurulmuş silisyum nanotellerin bağlanarak kararlı yapı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Farkı çap ve uzunluktaki silisyum nanotellerin periyodik olarak birleşmesi sonucu oluşan süperörgüler ilginç elektronik özellikler göstermektedir. Bazı elektronik durumlar kalın ya da ince kısımda yoğunlaşabilmektedir. Eksik bir atom ya da yerine başka atomun geçmesi sonucu oluşan noktasal bozukluklar bant kenarındayerel durumlara neden olmakta ve bu da modülasyon katkılamayı mümkün kılmaktadır. Çıplak Si ve Ge nanotellerin metalik özellik taşıması ve hidrojenle doyurulanların yasak enerji aralığının içerik ve yarıcapa göre değişmesi bu yapıların çoklu kuantum kuyusu aygıtı olarak kullanılabileceğini ve bağlantıların metalik nanotellerle yapılabileceğini göstermektedir. Son olarak, çıplak ve hidro-jenle doyurulmuş silisyum nanotellerin birleşmesiyle oluşan metal-yarıiletken heteroyapılar incelendi. Bu heteroyapılar süperhücre geometrisiyle ele alındı ve Schottky bariyeri oluşumu sonucuna varıldı. Nanoelektronikte yeni bir konsept olarak, Si ve Ge nanotellerin kullanımıyla tek tel üzerinde bağlantılar, devreler ve s. yapımının mümkün olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Mechanical properties, atomic and energy band structures of bare and hydrogen passivated SinGen nanowire superlattices have been investigated by using first principles pseudopotential plane wave method. Undoped, tetrahedral Si and Ge nanowire segments join pseudomorphically and can form superlattice with atomically sharp interface. Upon heterostructure formation, superlattice electronic states form subbands in momentum space. Band lineups of Si and Ge zones result in multiple quantum wells, where speciic states at the band edges and in band continua are con¯ned. The electronic structure of the nanowire superlattice depends on the length and cross section geometry of constituent Si and Ge segments. Also we showed that hydrogen saturated silicon nanowires of different diameters having di®erent band gaps can form stable junctions. Superlatticesformed by the periodically repeated junctions of silicon nanowire segments having different lengths and diameters exhibit electronic states which can be confined in regions having either narrow or wide parts of superlattice. A point defect, suchas a missing atom or substitutional impurities with localized states near band edges can make modulation doping possible. Since bare Si and Ge nanowires bare metallic and the band gaps of hydrogenated ones varies with the diameter, these superlattices other numerous options for multiple quantum well devices with their leads made from the constituent metallic nanowires. Finally, we have considered the junction between bare and hydrogenated nanowires to realise metal-semiconductor heterostructure. We have treated this heterostructure within the supercell geometry and deduced the formation of Schottky barrier. We haveshown that Si and Ge nanowires can bring about a novel concept in nanocircuit, where interconnects, devices etc are produced on a single rode.