A storage assignment problem with multi-stop picking tours in an automotive spare parts warehouse
Çok noktalı toplama yolları olan otomotiv yedek parça deposunda ürünlerin depo raflarına atanması problemı
  1. Tez No: 177199
  2. Yazar: ESRA AYBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, otomobil yedek parça deposunda ürünlerin raflara atanması problemi ele alınmıştır. Tedarikçilerden gelen ürünler palet birimleri ile tek tek raflara yerleştirilmektedir. Rafa yerleştirme turları tek noktalı yollar ile tamamlanmaktadır. Yetkili servislerden gelen yedek parça siparişleri ise günlük olarak çok noktalı toplama turları ile toplanmaktadır. Burada gelen ürünleri raflara yerleştirme ve giden ürünleri raflardan toplama esnasında katedilen toplam mesafeyi minimize edecek ürün-raf atanması yapılmak isteniyor. Hergün sipariş edilen ürünler aynı değildir. Bundan dolayı, toplama turlarında uğranılan nokta sayısı ve yerleri günden güne değşmektedir. Bu özellik, probleme analitik çözümler getirmeyi güçleştiriyor. Böylelikle, biri tek kat raflı, diğeri çok kat raflı iki tane benzetim modeli kurulmuştur. Bu modellerle sözkonusu ürün-raf atanması problemini etkileyen faktörlere dikkat edilmiştir. Değişik atama alternatifleri incelenerek bir takım sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a storage assignment problem for an automobile spare parts warehouse is considered. Incoming items from the suppliers are located at storage slots in pallet loads with single stop storage tours while outgoing items requested from the company's service centers are collected on a daily basis with multi-stop pick tours. The problem involves seeking a layout (defined by an assignment of items to storage slots) to minimize the total distance items are moved from the receiving dock to storage slots and from storage slots to the shipping dock. The items requested each day are not the same. Consequently, the number and locations of pick stops in pick tours differ from day to day. This feature of the problem sufficiently complicates the structure to make analytical approaches difficult to use. Two simulation models are developed, one single-level and one multi-level model, to investigate factors that have some effect on the storage assignment problem under consideration. Various insights are obtained for a set of storage assignment alternatives for both models.