Yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyleri
Critical thinking levels of the seventh and eighth grade students
  1. Tez No: 177234
  2. Yazar: GÜLAY KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyleri ve eleştirel düşünme düzeyinin öğrencinin cinsiyeti, sınıf düzeyi, öğretmenin cinsiyeti, sınıf mevcudu ve öğrencinin matematik başarısı açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2007?2008 öğretim yılında Samsun'un Alaçam ve Yakakent ilçelerinde öğrenim gören yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileri arasından rastlantısal olarak seçilen 402 yedinci sınıf ve 424 sekizinci sınıf olmak üzere toplam 826 öğrenci oluşmuştur.Verilerin toplanması aşamasında Demir (2006) tarafından hazırlanan eleştirel düşünme ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin yanı sıra öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu kullanılmıştır.Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizinden ( ANOVA ) yararlanılmıştır.Araştırma sonunda öğrencilerin eleştirel düşünme düzeylerinin yüksek olduğu ve bu düzeyin araştırmanın tüm değişkenlerine göre anlamlı derecede farklılaştığı görülmüştür. Bu sonuçlara dayalı olarak öğrencilerin eleştirel düşünme düzeylerinin belirlenmesi ve geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research indicated that to determine differences among seventh and eighth grade students? levels of critical thinking points of view gender of students, class level, gender of teachers, class existing and mathematics success.Universe of the research consists of 7th and 8th grade school students, who are educated in Alaçam and Yakakent (within Samsun) in 2007?2008 education years. Sample of the study consists of 402 7th and 424 8th (totally 826) grade students which are selected from the universe.Data was collected by Demir?s (2006) critical thinking scale. An information form which was prepared by the researcher to determine students? demographical features was also used with this scale.Frequencies, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test, one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to analyze data.The results of the research indicated that, the level of 7th and 8th grade students? critical thinking levels were high and there were differences among the critical thinking levels point of view all the independent variables of the research. Finally, suggestions were included on determination and development of level of students? critical thinking.