İşlerin bölünebilir olduğu paralel makine çizelgeleme problemi için tabu arama yöntemi
Tabu search method for a parallel machine scheduling problem with a job splitting property
  1. Tez No: 177242
  2. Yazar: CENK ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmada, işlerin toplam gecikmesinin en küçüklemesi amacıyla, işlerin bölünebilir özelliğe sahip olduğu n bağımsız işli, m özdeş paralel makine çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Bu problemde bir iş, alt işlere ayrılabilmekte ve bu alt işler, paralel makinelerde birbirinden bağımsız olarak işlenebilmektedir. Problem için öncelikle karma tamsayılı bir programlama modeli kurulmuş ve problemin çözümüne bir tabu arama algoritması önerilmiştir. Deney tasarımı ile en iyi parametre seti belirlenen algoritmanın performansı, rassal olarak türetilmiş test problemleri üzerinde test edilmiştir. Lingo yazılımı yardımıyla elde edilen matematiksel modelin sonuçları, önerilen Tabu Aramanın sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Makul süre zarfında önerilen Tabu Aramanın daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on the problem of scheduling n independent jobs on m identical parallel machines with the objective of minimizing total tardiness of the jobs considering a job splitting property. In this problem, it is assumed that a job can be split into sub-jobs and these sub-jobs can be processed independently on parallel machines. This type of problem is formulated as a mixed integer programming model and solved by a tabu search algorithm. The performance of the algorithm, for which the best parameter set is determined by factorial design analysis, is tested on random generated problems with different sizes. The results are compared with those of the mathematical model. Results of the experiments show that the suggested Tabu Search algorithm gives better solutions to the problems in a reasonable amount of computation time.