Use of multi-walled carbon nanotubes in matrix solid phase dispersion extraction combined with gas chromatography
Çok duvarlı karbon nano tüplerinin gaz kromatogrifi ile birleştirilmiş matriks katı-faz dağılım ektraksyonunda kullanımı
- Tez No: 177276
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE SEZER AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bal örneklerinde, bazı sıklıkla kullanılan Organik Fosforlu İnsektisitlerin (OFI'ler), Gaz Kromatografi - Alev İyonlaşma Dedektörü (GK-AID) ile tayini için gerekli özütleme ve önderiştirme yöntemi olan Matriks Katı-Faz Dispersiyon (MKFD) metodu ile birlikte kullanılmak üzere, Çok Duvarlı Karbon Nano Tüpleri (ÇDKNT), katı sorbent olarak önerilmektedir. Organik Fosforlu İnsektisitler, zararlı böcekleri ve kemirgenleri, sinir sistemlerini etkileyerek öldürmek için kullanılan zehirli bileşiklerdir. MKFD özütleme işlemi sonucunda elde edilen tayin edilme sınırları; Malathion, Malaoxon ve Fenitrothion için 7,0 ng/g, isomalathion için ise 33,3 ng/g olarak bulunmuştur. Bu insektisitlerin katıldıkları bal ortamından geri kazanımları, %83,8 dan %103,3 aralığında değişen değerlerde elde edilmiştir. Bu geri kazanım değerlerindeki hata, % Bağıl Standart Sapma (%BSS) olarak % 9,8 ile % 12,3 (n=3) aralığında bulunmuştur. Kalibrasyon verilerinin korelasyon katsayıları (R2) 0,9945 ile 0,9987 arasında değişmektedir. Matriks ortamının, analit pikleri üzerinde yarattığı etkiyi incelemek ve yöntemin etkinliğini göstermek amacı ile standart katma metodu çalışılmıştır.Matriks Katı Faz Dispersiyon özütleme tekniği, Çok Duvarlı Karbon Nano Tüpleri ile birlikte, dört gerçek bal örneğinin analizinde başarılı bir şekilde uygulanmış ve örneklerde hiçbir insektisit kalıntısı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The use of Multi-Walled Carbon Nanotubes (MWCNT) as solid sorbent in Matrix Solid-Phase Dispersion (MSPD) extraction and preconcentration method was presented to determine some commonly used organophosphorus insecticides/OPIs in honey samples using a Gas Chromatography Flame Ionization Detector (GC-FID). OPIs are poisonous compounds used to kill insects and rodents by affecting their nervous system. The limit of detections obtained after MSPD extraction were 7.0 ng/g for Malathion, Malaoxon and Fenitrothion and 33.3 ng/g for Isomalathion. The recovery of the insecticides from spiked honey, ranged from 83.6% to 103.3% with % RSD ranged from 9.8% to 12.3% (n=3). The correlation coefficient (R2) of the calibration data varied from 0.9945 to 0.9987. Standard addition method was utilized to examine matrix-induced effects on analyte peaks, and to demonstrate the efficiency of the method. The MSPD extraction was successfully applied for the analysis of four honey samples but no insecticide residues were detected.