Study of electron identification in the opera detector
Opera detektöründe elektronun tanımlanması
- Tez No: 177295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
OPERA deneyi yüksek oranda saf müon nötrino demeti içersinde$\nu_{\tau}$'nun ilk direk gözlenmesi amacıyla dizayn edilmiş birdeneydir. OPERA dedektörü bir kurşun emülsiyon hedef (ECC) ileçeşitli elektronik dedektörlerinin kombinasyonu sonucuoluşturulmuş hibrit bir sistemdir. Dedektör, nötrino demetininüretildiği CERN'den 730 km uzaklıkta, Gran Sasso Laboratuvarında(LNGS) konumlanmıştır. ECC dedektörü içerisindeki iyi elektrontanımlanma özelliği, OPERA'ya müon nötrinosundan elektronnötrinosuna salınımları için araştırma yapma imkanıdatanımaktadır. CERN SPS H4 elektron demetine maruz bırakılmışECC dedektörü içerisinde elektron tanımlama işleminiaraştırdık. Emülsiyon tarama işlemi LNGS mikroskoplaboratuvarında yapıldı. Veriler FEDRA iskeleti aracılığıylaanaliz edildi. Toplamda, ECC dedektör içersinde 30 elektron duşubulundu. Her bir duşun karakteristiği araştırıldı. Duşiçersindeki arkaplan $20\pm4$ olarak bulundu. Bunlar duşlarınüst üste binmesinden ve kozmik ışınlardan kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The OPERA experiment is designed to perform first direct observationof $\nu_{\tau}$ appearance in an almost pure $\nu_{\mu}$ beam. TheOPERA detector is a hybrid set-up which combines a lead/emulsiontarget with various electronic detectors. It is located in GranSasso Laboratory (LNGS), 730 km away from CERN where neutrino beamis produced. A good electron identification in the ECC brick wouldalso allow OPERA to search for $\nu_{\mu}\rightarrow\nu_{e}$oscillations. We have studied electron identification in theEmulsion Cloud Chamber (ECC) brick which was exposed to CERN SPS H4electron beam. Emulsion scanning was performed in LNGS scanninglaboratory. FEDRA framework was used for the data analysis. Intotal, we have found 30 electron showers in the brick. Thecharacteristics of each shower have been studied. The backgroundbase-track contamination in the shower was estimated as $20\pm 4$.This is mainly due to shower overlap of electrons and passingthrough cosmic rays.