Multiple case study on how physics teachers' characteristics affect students' motivation in physics
Fizik öğretmenlerinin niteliklerinin öğrencilerin fizikteki motivasyonlarını nasıl etkilediği üzerine çoklu durum çalışması
- Tez No: 177296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öğrenci ve öğretmenlerin ortak algılarından belirlenen etkili fizik öğretmen nitelikleri ile öğrencilerin motivasyonu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Tez iki ana bölümden oluşmuştur. Nicel olan birinci bölümde bu etkili nitelikler belirlendi. Nitel olan ikinci bölümde ise, bu nitelikler durum çalışması yapılacak öğretmenleri belirlemede bir kriter olarak kullanıldı ve bu öğretmenlerin nitelikleri ile öğrencilerin motivasyonları arasındaki ilişki araştırıldı.Nicel bölümde kullanılan anket, Türkiye'deki 3 bölgede ve her bölgeden 3 ilde, toplam 214 lise fizik öğretmenine uygulanmıştır. Nicel bölümden yaralanılarak oluşturulan iki farklı anket ise nitel bölümde çalışılacak öğretmenleri seçmek amacı ile kullanıldı. Nitel veriler, durum çalışması yapılan iki öğretmenle ve bunların öğrencileri ile yapılan röportajları, alan notlarını ve video kayıtlarını kapsamıştır.Nicel bölümde verilerin betimsel istatistikleri yapıldı. Bulgular göstermektedir ki öğrencilerin fizikteki motivasyonunu etkilediği belirlenen 38 etkili fizik öğretmen niteliği vardır ve öğretmen ve öğrencilerin ortak algılarına göre bunlar 8 kategoride toplanmaktadır. Öğrencilerin motivasyonu etkilemesi açısından bu nitelikler öğretmenlerin algılarına göre öğrencilerin algılarından daha önemlidir. Öğretmenlerin konu bilgisine hakimiyeti ve kişisel nitelikleri öğrencilerin motivasyonunu en çok etkileyen iki kategoridir.Nitel bölümde veriler karşılaştırmalı durum analizi ile değerlendirildi. Bulgular göstermektedir ki öğretmenler bu niteliklerden olumlu olanları sınıf ortamında sergilediği zaman öğrencilerin başarısını artırmışlardır. Öğretmenler bu olumlu nitelikleri sergilemedikleri zaman ise öğrencilerin motivasyonu azalmıştır. Eğer öğretmenler olumsuz bir niteliğin tam tersini sergilerse öğrencilerin motivasyonunu artırması muhtemeldir. Çalışmanın nitel bölümü, burada bahsedilen niteliklerin hangi yolla, etki ettiği ve bu niteliklerin tam tersi sergilenirse veya bu nitelikler hiç sergilenmezse öğrencilerin motivasyonunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağı konusuna açıklık getirerek, nicel bölümdeki sonuçları geliştirdi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to explore the interaction between effective physics teacher characteristics, from teachers? and students? shared perceptions and students? motivation. The thesis included two main parts. The first part was quantitative and the characteristics were identified. The second part was qualitative and the characteristics were used as criteria to select two case teachers and the interaction between their characteristics and students? motivation was investigated.The questionnaire, in the quantitative part, was administered in 3 regions of Turkey and 3 cities for each region including 214 high school physics teachers. There were two different questionnaires, derived from the quantitative part, to select the two case teachers for the qualitative part. The qualitative data included interviews with the two case teachers and their students, field notes, and videos.The data in the quantitative part was analyzed by descriptive statistics. Findings revealed that there were 38 effective physics teacher characteristics affecting students? motivation in physics within 8 categories as perceived by teachers and students. The characteristics were important in terms of students? motivation as perceived by teachers more than as perceived by students. The teachers? subject matter knowledge and their personal characteristics were the two categories that mostly affected the students? motivation.The data in the qualitative part was analyzed by cross case analysis. The findings revealed that the positive characteristics increased students? motivation, when the teachers exhibited them. When the teachers did not display the positive characteristics, the students? motivation decreased. If teachers exhibited the negative characteristics in a positive way it was likely to increase students? motivation. The qualitative part enhanced results of the quantitative part in that it enlightened the way that those characteristics affected students? motivation and what would cause if those characteristics were not exhibited or were exhibited negatively.