Hydrogen storage capacity of nanosystems: Molecular -dynamics simulations
Nanosistemlerin hidrojen depolama kapasitesi: Molecular ?dinamik simulasyonları
- Tez No: 177307
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son on yıldır, kararlı bir yapıda, hidrojen depolama kapasitesini arttırmak amacıyla çok sayıda çalışmalar yapılmaktadır. Literatür çalışması içerisinde, bol miktarda farklı materyallerin üzerinde yapılan deneysel çalışmaların sonucunda elde edilen hidrojen depolama değerleri yer almaktadır. Tez çalışmasının ilk kısmında mevcut literatür verileri toplanmış ve bunlar tablo halinde sırasıyla verilmiştir. Buna ek olarak, farklı çap ve uzunluktaki karbon nanotüplerde ve boron-nitrat katkılı karbon nanotüplerde hidrojen depolama kapasitesi, kuantum kimyasal metotlardan yarı deneysel ve DFT yöntemleri kullanılarak araştırıldı. Bu çalışmanın sonucunda boron-nitrat katkısının karbon nanotüplerde hidrojen depolama kapasitesini arttırdığı gözlendi. Tek duvarlı karbon nanotüpler bir grafit tabakasının silindirik bir şekilde yuvarlanması olarak düşünülebilir. Tek duvarlı karbon nanotüplerin büyük ilgi görmesinin nedeni elektronik özellikleri, güçlü yapısı ve yüksek esneklik katsayısıdır. Bu tez çalışmasında üzerinde durulan nanoyapılar C(4,4), H2@C(4,4), C(7,0), C(4,0), ve BN katkılı C(4,4), H2@C(4,4), 2H2@C(4,4), C(7,0), H2@C(7,0), 2H2@C(7,0), ve C(4,4)'dır. Son olarak BN katkılı koronen modelinin hidrojen depolama ve geri bırakma özellikleri teorik hesaplamalar yardımıyla araştırıldı ve sonuçlar yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In recent decades, tremendous efforts have been made to obtain high hydrogen storage capacity in a stable configuration. In the literature there are plenty of experimental works investigating different materials for hydrogen storage and their storage values. In the first part of this thesis the available literature data have been collected and tabulated. In addition to the literature survey the hydrogen storage capacity of carbon nanotubes and carbon nanotubes doped with boron nitride (CBN nanotubes) with different chirality have been investigated by performing quantum chemical methods at semiempirical and DFT levels of calculations. It has been found that boron nitrite doping increases the hydrogen storage capacity of carbon nanotubes. Single wall carbon nanotubes (SWNT) can be thought as formed by warping a single graphitic layer into a cylindrical object. SWNTs attract much attention because they have unique electronic properties,very strong structure and high elastic moduli. The systems under study include the structures C(4,4), H2@C(4,4), C(7,0), C(4,0), and the BN doped C(4,4), H2@C(4,4), 2H2@C(4,4), C(7,0), H2@C(7,0), 2H2@C(7,0). Also, we have investigated adsorption and desorption of hydrogen molecules on BN doped coronene models by means of theoretical calculations.