Production and development of de/anti icing fluids for aircraft
Uçakların buzlanmalarını engelleyici ve önleyici çözeltilerin üretimi ve gelistirilmesi
  1. Tez No: 177309
  2. Yazar: BARIŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR BAYRAM, DOÇ. DR. YUSUF ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Uçaklar kıs aylarında güvenlik tedbirleri geregince kanatları üzerinde kar ve buzbirikintileri ile birlikte kalkıs yapamazlar. Bu yüzden ana bileseni su ve glikoldenolusan ve uçagın buzlanmasını önleyici ve engelleyici çözeltiler kullanılmaktadır.Birinci tip çözeltiler uçagın yüzeyinde bulunan buz ve kar birikintilerini temizlemekiçin kullanılırlar. Bu çözeltiler genel olarak Newton yasasına uyarlar ve düsükviskozite degerlerine sahiptirler. Uygulanıslarından sonra kısa sürede kanatüzerinden akıp giderler ve uzun süreli koruma saglayamazlar. Dolayısıyla uçaklarhavalanana kadar ilgili yüzeylere koruma saglayabilmek için buzlanmayıengelleyici ikinci tip çözeltiler gelistirilmistir. Bu çözeltiler psödoplastik reolojiyesahiptirler ve yüksek viskozite degerleriyle uzun süreli korumasaglayabilmektedirler. Bu sıvıların viskozite yüzey gerilimi gibi fiziksel özellikleribilinse de kompozisyonları gizli kalmıstır. Bu çalısmanın temel amacı buzlanmayıönleyici ve engelleyici çözeltilerin içerisindeki temel kimyasallar arasındakietkilesimleri arastırmak ve bu etkilesimlerin sıvıların viskozite, yüzey gerilimi,donma noktası ve korozyon etkisi gibi fiziksel özellikleri üzerinde yarattıgıdegisimleri arastırmaktır. Bu etkilesimlerin aydınlanması ile sıvılar için uygunkompozisyonların bulunması olanaklı olacaktır. Çalısma çerçevesinde birçokpolimer ve yüzey aktif madde glikol-su karısımlarında çözülerek degisikkonsantrasyonlarda kullanılmıstır. Viskozitenin polimer, glikol, yüzey aktif maddekonsantrasyonu, pH, sıcaklık ve kayma hızı ile degisimi gözlenmis, detaylı olarakrapor edilmistir. Kullanılan kimyasallar arasında çok az çapraz baglanmıs vehidrofobik olarak gelistirilmis poliakrilik asit koyulastırıcı polimer olarak vetributilamin ile sodyum oleat yüzey aktif madde olarak istenen fiziksel özelliklereyakın sonuçlar vermislerdir.Buzlanmayı önleyici ve engelleyici çözeltilerin üretimi konusunda yapılançalısmalara ek olarak deneyler sırasında poli(DADMAC-ko-vinil pirolidon) adlıyeni bir polimerin sentezi gerçeklestirilmistir. Çalısmanın içerisinde bu polimere aitkarakterizasyon ve performans testlerine de yer verilmistir. Elde edilen sonuçlaragöre polimerin % 0.5 oranında çapraz baglanmıs formu 2-3 dakikada 360 kat suemebilmektedir. Aynı zamanda jelin emme kapasitesi pH ile degisimgöstermemektedir. Bu polimerin DADMAC'tan gelen anti-bakteriyel vevinilpirolidon'dan gelen biyolojik uyumlulugu ile biyolojik uygulama alanlarındayer bulabilecegi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aircraft are not allowed to take off prior to cleaning of snow and ice deposits thatform on their surfaces under winter conditions to refrain from compromising flightsafety. Water based solutions containing mainly ethylene or propylene glycol, orboth, are employed either to remove the snow/ice layers or to provide protectionagainst deposition of these layers. The first group of solutions, i.e. de-icing fluids,are Newtonian and have generally low viscosity so that right after their applicationthey fall off the aircraft surfaces, providing little or no further protection againstprecipitation. Therefore, various anti-icing solutions have then been developed toprovide the prolonged protection due to their non-Newtonian and high viscositycharacteristics. Although the appropriate ranges of viscosity and surface tensionhave been determined in a number of studies, actual compositions of these solutionsare proprietary. The main objective of this study is to determine the basicinteractions between the chemical species in de/anti-icing fluids and their effects onthe physical properties of the solutions, especially viscosity, surface tension,freezing point and corrosive effect which enable the design of the de/anti icing fluidcomposition. A number of polymers and surfactants were dissolved in water-glycolsolutions and used in different compositions to get the desired viscosity and surfaceproperties. The dependence of viscosity on polymer concentration, pH of thesolutions, glycol content, surfactant concentration, temperature and shear rate wereinvestigated and reported in detail. Among various chemicals, slightly crosslinkedand hydrophobically modified polyacrylic acid was utilized as a thickener, sodiumoleate and tributyl amine were used as surface agents in the de/anti-icing solutionswhose physical properties satisfied the desired requirements.In addition to the studies about de/anti icing solutions, synthesis of a new polymernamely poly (DADMAC-co-vinyl pyyrolidone) was made and its characterizationand performance tests were performed. High swelling ratios (up to 360) wereattained with 0.5 % crosslinker in 2-3 minutes. Moreover, swellings of the gels weredemonstrated to be independent of pH. It was also thought that such a copolymerhaving anti-bacterial effect induced by DADMAC (Diallyldimethyl ammoniumchloride) segments and biocompatability of NVP (N-vinyl pyyrolidone) componentwould be of interest in biorelated areas.