Novel molecular building blocks based on bodipy chromophore: applications in metallosupramolecular polymers and ion sensing
Bodıpy kromoforu esaslı yeni molküler yapı blokları; metallo süpramoleküler polimerleri ve iyon algılanmasında uygulamalar
  1. Tez No: 177319
  2. Yazar: ONUR BÜYÜKÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada metal iyonlarının yardımıyla supramoleküler polimerizasyona uğrayabilecek şekilde fonksiyonlandırılmış boradiazaindasen (BODIPY) türevleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Bu nedenle, 2- ve 2,6-terpiridil ve bipiridil fonksiyonalize BODIPY boyar maddeleri için ligandlar Sonogashira reaksiyonlarıyla sentezlenmiştir. Bu yeni floresan yapı blokları stokiyometriye bağımlı bir biçimde metal iyonlarına yanıt verebilir durumdadırlar. Zn(II) gibi oktahedral koordinasyona sahip metal iyonları iki terpiridin ligandına bir Zn(II) iyonu tekabül edecek şekilde bir stokiyometri ile polimerizasyona yol açmaktadırlar. Bununla beraber artan metal iyonu konsantrasyonların da dinamik dengeler, monomerik metal kompleksi baskın tür olacak şekilde yeniden kurulmaktadırlar. Dengelerin pozisyonu 1H NMR ve floresans spektroskopileriyle kolaylıkla izlenebilmektedir. Beklendiği gibi, Fe(II) iyonları da benzer karmaşık yapıları oluşturmalarına rağmen, dört fonksiyonalize Bodipy ligandının da floresans emisyonlarını sönümlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
We have designed and synthesized boradiazaindacene (BODIPY) derivatives, appropriately functionalized for metal ion mediated supramolecular polymerization. Thus, ligands for 2- and 2,6-terpyridyl and bipyridyl functionalized BODIPY dyes were synthesized through Sonogashira couplings. These new fluorescent building blocks are responsive to metal ions in a stoichiometry dependent manner. Octahedral coordinating metal ions such as Zn(II), result in polymerization at a stoichiometry which corresponds to two terpyridyl ligands to one Zn(II) ion. However, at increased metal ion concentrations, the dynamic equilibria are re-established in such a way that, monomeric metal complex dominates. The position of equilibria can easily be monitored by 1H NMR and fluorescence spectroscopy. As expected, open shell Fe(II) ions while forming similar complex structures, quench the fluorescence emission of all four functionalized BODIPY ligands.