Phenylethynyl-bodipy oligomers: Bright dyes and fluorescent building blocks
Feniletinil-bodipy oligomerleri: Parlak boyar maddeler ve floresan yapı blokları
- Tez No: 177320
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN U. AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Supramoleküler kimya, kimyanın hızla gelismekte olan dallarından birisidir ve bir çokalanda genis uygulanabilirligi nedeniyle son yıllarda çok fazla ilgi çekmektedir. Sonuçta,bu konudaki islevsel supramoleküler sistemlerin tasarımı çok güçlü bir sekilde talepedilmektedir. Bu amaçla elektromanyetik tayfın görünür bölgesinin kırmızı kısmındasogurum ve emisyon tepe noktaları olan yeni feniletinil-BODIPY oligomer dizilerigelistirdik. Sisteme desil gruplarini dikkatli bir sekilde yerlestirmek, molekülleri organikçözücüler içinde rahatça çözebilmemizi sagladı. Bu sekilde, sadece moleküllerin yapısınıaydınlatmakla kalmadık, aynı zamanda onların spektroskopik ve fotofizikselözelliklerini de inceledik. Beklendigi üzere, tekrarlayan ?n? birimlerinin sayısı arttıkça,sogurum ve emisyon dalgaboyu tepe noktaları, ?n?in artmasıyla daha küçük ölçeklerhalinde, tayfın görünür bölgesinin kırmızı tarafına kaydı. Sonuç olarak, genel görünümüçubuk seklinde olan bu oligomerler islevsel yapı blokları olarak uygulamalara öncülükedebilirler.
Özet (Çeviri)
Supramolecular chemistry is an emerging field of chemistry which has attracted muchattention in recent years as a result of its broad applicability in many areas. Thus, thedesign of functional supramolecular systems is strongly in demand in this field. For thispurpose, we have developed novel phenylethynyl-BODIPY oligomer series which haveabsorption and emission maxima at the red part of the visible region of electromagneticspectrum. Careful design to assemble the decyl groups to the system allowed us todissolve the molecules in organic solvents easily. That`s why, not only we couldcharacterize the molecules, but also spectroscopic and photopysical properties of themwere investigated. As expected, as the number of repeating units ?n? increase, peakabsorption and emission wavelengths are shifted to the red end of the visible spectrum,with smaller increments as ?n? increases. Consequently, these rigid rod like overallarrangement of oligomers could lead to applications as functional building blocks.