Tahvillerde derecelendirme
  1. Tez No: 17732
  2. Yazar: D. ÖZER ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAYARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yatırımcılar, borçlananların bu borçtan doğan yükümlülüklerini yerine getireceklerine ilişkin kendilerine güvence verilmesini isterler. Tahvil derecesi de tahvil ihraç edenlerin bu ihraçtan doğan faiz ve anapara ödemelerine ilişkin yükümlülüklerini zamanında yapabilme olasılıklarını yansıtacak şekilde, diğer bir deyimle, ödenmeme riskinin ölçüsünü yansıtacak şekilde tasarlanır. Tahvil derecesi aşağıda işaret edildiği gibi yatırımcılar açısından son derece kullanışlıdır. 1. Tahvil derece kategorileri, ihraçta bulunan firmaların karşı karşıya bulundukları finansal güçlüklere bağlı olarak söz konusu tahvillerin ödenmeme veya pazar değerini kaybetme olasılıklarının göstergesi olacak şekilde tasarlanır. Bu nedenle, tahvil derece kategorileri tahvillerin yatırım kalitesine ilişkin bir sinyal olarak yorumlanabilir. 2. Tahvil derece kategorileri ile tahvil verimleri arasında yüksek bir korelasyon bulunmaktadır. Bu ilişki nedeniyle tahvil dereceleri son derece kullanışlıdır. 3. Tahvil derece kategorilerinin (pazar tarafından önceden tahmin edilebilir olmasına rağmen) pazar üzerinde bir etkisi vardır. 4. Tahvillerin ödenmeme riskinin iyi bir göstergesi olan tahviller özellikle bu açıdan son derece kullanışlıdır. 5. Sonuç olarak tahvil dereceleri; yatırımcılar, tahvil ihracı yoluyla borçlananlar, aracı kurumlar ve sigorta şirketleri ve bankalar açısından son derece kullanışlıdır.II Tahvil ihraç edenin ödeyeceği ve maliyetini oluşturacak faiz oranı, aldığı tahvil derecesine göre belirlenecektir. Yatırımcılar tahvilin göreli pazar değerinin ve kredi değerliliğinin ölçümünde tahvilin derecesine güvenirler. Aracılar, borç talep eden ve fon arzedenler arasında birbirine uygun düşen yatırımcı ile ödünç alanı bir araya getirmek konusunda kıymet taktiri ve pazarlama mekanizması olarak tahvil derecesine güvenirler. Son olarak, bankalar ve sigorta şirketleri portföylerinde yer alan tahvillerin portföy riskinin belirlenmesinde tahvil derece kategorilerine inanırlar. Bu çalışmanın ikinci bölümünde tahvil derecelerinin önemi ve Standard ând Poor's ve Moody's tarafından geliştirilen tahvil dereceleri ile derecelendirme yöntemlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise tahvil derecelendirme modelleri geliştirmek maksadıyla değişik finansal değişkenler ve değişik istatistiksel yaklaşımlar kullanan analizlere yer verilmiştir. Kullanılan istatistiksel yöntemler; çoklu regresyon analizlerini ve çoklu diskriminant analizlerini kapsamaktadır. Özellikle bu istatistiksel yaklaşımların ülkemizde tahvil derecelendirme modelleri geliştirmek isteyenlere yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The investors need to assure themselves that the issuers will be able to fulfill their obligations. Â bond rating is intended to indicate how likely it is that the issuer will be able to meet principal and interest payments on time, in other words, it is intended to measure the default risk. A bond rating is usefulness for investment community as we point out below; 1. Â bond rating is intended to be an indicator of probability of default or toss of market value which may be experienced by a firm facing degrees of financial difficulties. There for, a bond ratings may be interpreted as a signal of bond investment quality. 2. The ratings are useful because they been have found to be highly correlated with bond yields to maturity. 3. The corporate bond ratingsmay have a market impact although the impact may be anticipated by the market. 4. The ratings are particularly useful because they have been found to be good predictors of bond default. 5. The Bond ratings are useful to borrowers, investors, bond dealers and underwriters and bank and insurance companies. Borrowers whose obligations are rated if they pay a fee have their interest cost determined by the rating they receive. Investors rely on ratings to measure both credit soundness and relative market value of bond. Bond dealers and underwriters rely on ratings as an assessment and marketing mechanism when seeking to matchiv borrowers and investors. Finally, most banks and insurance companies rely on rating when evaluating the riskness of their bond portofilios. We have stated in the second chapter the importance of bond ratings and bond ratings and rating process that developed by Moody's and Standard And Poor's. And the last chapter we have presented analyses that using various financial variables and various statistical approaches to develope bond rating models. The statisti cal approaches used include multiple regression analysis and the multiple discriminant analysis. We hope specially, that, these statistical approaches will be helpfull for analysts who want to develope the rating models in our country.