İşletmelerde iki yatırım türünün riziko prim sorunsalı
The risk premium problem of two investment areas in businesses
- Tez No: 204496
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETRiziko primi; portföy yönetiminde, varlık dağıtım kararlarının alınmasında vesermaye bütçelemesinde merkezi bir konumdadır. Özellikle, işletme yöneticileriaçısından en uygun sermaye maliyetinin belirlenmesinde borçlanmaya mı gitmeninyoksa pay senedi mi çıkarmanın daha uygun olduğu kararının alınması önemlidir.Çünkü, işletmenin pazar değerinin maksimize edilmesi modern finans yaklaşımınınamacıdır.Riziko priminin ölçülmesine yönelik çalışmalar ağırlıklı olarak gelişmişpazarlarda yapılmıştır. Doğru ölçümleme yapmak için uzun vadeli verileregereksinim vardır. Ayrıca incelenecek pazarın volatilitesinin göreceli olarak düşükolması da önemlidir. Bu nedenle riziko primine yönelik çalışmalar, çoğunluklaAmerika, ngiltere, Almanya gibi sermaye pazarının gelişmiş olduğu ülkelere yönelikyapılmıştır.Riziko primi, ilgili menkul değerin fiyatının önemli bir bölümünüoluşturmaktadır. Pay senetleri açısından riziko primine yönelik olarak bir çokyaklaşım söz konusudur. Pay senedine yönelik riziko primi; ülke parasının istikrarlıyapısı, bütçesi, ticaret bilançosu ve politik istikrar gibi riziko faktörlerinden deetkilenmektedir. Özellikle yüksek enflasyon ortamında pay senedi yatırımcılarınınsatınalma gücünün sabit kalma eğiliminde olduğu, buna karşılık tahvillere yatırımyapan tasarruf sahibinin satınalma gücünün daha çok azaldığı görülmektedir.Modern tahvil fiyatlama modelleri, riziko primini vade fonksiyonundaki birdeğişim olarak ele almaktadır. Genel olarak tahvillerde riziko primi, vade arttıkçaartmaktadır. Ayrıca işletmenin borçlanma derecesi yükseldikçe geri ödenememerizikosu arttığından riziko primi de artmaktadır. Bu bağlamda derecelendirme(rating) işletme ve yatırımcılar açısından önem taşımaktadır. Yapılan ampirikçalışmalardan derecesi düşük rizikolu işletmelerin sermaye gereksinmelerinikarşılamak üzere, tahvil çıkarmak yerine pay senedi çıkarma eğiliminde olduklarısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRisk premium plays a central role in capital budgetting and asset allocation.Especially it is important for managers to determine what choice-getting into debt orissueing equities- is the best. Because the aim of the modern finance approach is tomaximize the firm's value.Studies which are about to measure risk premium generally has been made indeveloped markets. Long time period datas are necessary for true measurement.Besides that volatility must be low in these markets. So studies about risk premiumare generally made in developed countries such as USA, England and Germany.Risk premium is a critical determinant of the level of security prices. A lot ofstudies have been made for equity risk premium. Equity risk premium is affectedsome risk factors such as the stability of a country's currency, its budget and tradebalances and its political stability. Especially in case of high inflation ratio, equityinvestors' purchasing power tend to be fixed but bond investors' purchasing powerdecreases more than others.Modern bond pricing models analyze risk premium as changing of maturityfunction. Generally risk premium on bonds increases if maturity of bond icreases.And if a firm's debting ratio goes up, risk premium will increase. Because defaultrisk rises in this situation. So rating is important for investors and firms. Studiesindicate that firms which have low rating tend to issueing equities instead of gettinginto debt in capital budgetting.