Tahvillerde derecelendirme ve çimento sektörü üzerine bir deneme
  1. Tez No: 52613
  2. Yazar: EMEL AK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Derecelendirmeyi, menkul kıymet ihraç eden kuruluşların ihraç ettikleri borçluluğu temsil eden menkul kıymetlerin tedavülde kaldığı süre içerisinde ana para ve faiz ödemelerinin zamanında yerine getirilebilmesi hakkında verilen tarafsız bir yargı olarak tanımlayabiliriz. Derecelendirme bu işlevinin yanı sıra ihraç edilen menkul kıymetin ve menkul kıymeti ihraç eden kuruluşun riskinin belirli bir mantık çerçevesinde diğer menkul kıymetlerin ve kuruluşların riskine göre sınıflandırılmasını da kapsamaktadır. Yukarıda kısaca tanımını vermiş olduğumuz derecelendirme işleminin fonksiyonlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. 1. Tahvil derecelendirmesi ihraççı firmaların mali sorunlarla karşılaşmaları halinde meydana gelebilecek anapara ve faiz ödeme güçlüklerinin, gecikmelerinin yada menkul kıymetlerin piyasa değerinde meydana gelebilecek değer kaybı olasılıklarının bir göstergesi olma durumundadır. Kısaca menkul kıymet alınıp satılması veya portföyde tutulmasına ilişkin kararların alınmasında risk faktörlerinin değerlendirilmesi bakımından kolay ve çabuk bir referanstır. 2. Muhtelif borçluların ve/veya bunların ihraç ettiği menkul kıymetler için ortak bir kriter oluşturulmasında ve riskin tesbitinde belirli bir standardizasyon sağlar.3. Menkul kıymetlerin ikincil piyasalarda işlem görmesi bakımından önemli bir göstergedir. 4. Borçlular ve bunların ihraç ettiği menkul kıymetler bakımından mukayeseli bir çalışma yapma imkanı verir. 5. Bilgilerin geniş bir yatırımcı kitlesine yayılması ile borçluların gidebileceği sermaye piyasalarını ve dolayısı ile finansman kaynaklarım artırır, işbölümünün ve ihtisaslaşmanın giderek arttığı ve önem kazandığı dünya ekonomisinde yatırımlara ilişkin değerlendirilmeleri kendi imkanları ile yapmak isteyen yatırımcı sayısı zamanla azalmıştır. Çok büyük finansman kuruluşları dahi bu analizlerin gerektirdiği maliyetlerden kaçmak istemektedirler. Derecelendirme firmaları yatırımcılara daha az maliyetle daha fazla bilgi sağlamaktadırlar. 6. Yatırım kararlarım daha güvenilir bir temele dayandırarak menkul kıymetlerin fiyatlarının daha ekonomik ve istikrarlı oluşmasını sağlarlar. 7. Sermaye piyasasının en önemli fonksiyonlarından olan kamunun aydınlatılması (disclosure) ilkesinin başlıca araçlarından biri durumundaki derecelendirme sermaye piyasalarında güven unsurunun yerleşmesinde etkili bir rol oynar. Derecelendirme; sermaye piyasalarının etkin, istikrarlı ve güvenilir biçimde çalışmasını sağlayan, özellikle piyasaya sunulan bilgileri zamanında ve doğru biçimde analiz etme konusunda yetersizlikleri bulunan bireysel, küçüktasarruf sahiplerini koruyan ve kamuyu aydınlatma fonksiyonunun işlerliğini kolaylaştıran, sermaye piyasasının yardımcı kuruluşlarının en önemlilerinden biridir. Tahvillerde derecelendirme konusunda yapılan bu çalışmanın ilk bölümünde tahvillerle ilgili genel bilgilere yer verilmiş, daha sonra derecelendirmeyle ilgili açıklamalar yapılmış ve Standard & Poor's ve Moody's tarafından uygulanan derecelendirme yöntemlerine yer verilmiş, ikinci bölümünde ise tahvil derecelerinin tahmininde kullanılan yöntemlere yer verilerek hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ve çimento sektöründe faaliyet gösteren 15 şirketin geçmiş üç yıla ilişkin mali tablolarından yararlanılarak bu şirketler derecelendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Rating may be defined as an independent judgement about the ability of the institutions which issue securities that incur a debt to pay the capital and the interest of the security at the right time. In addition to that function, rating classifies the risk of the security and the institution that issues the security in such a way that the risks of the rated securities and the institutions can be compared to the risks of the other securities and institutions. The functions of the rating process, the definition of which is made above may be classified as follows: 1. The rating of the bonds is expected to be the indicator of the possibilities of the issuers to get into difficulty and to be delayed to pay the interest and capital in case they have some financial troubles, or of the possibility of the securities to lose their market values. As a result, it is a quick and easy reference in determining the risk factors while deciding in buying and selling the securities or keeping them in portfolio. 2. It provides a certain standardization in obtaining common criteria and in determination of the risk factors for the issuers and the securities. 3. It is an important indicator for the securities to transact in the security markets.V 4. It gives the opportunity to make a comparable study for the issuers and the securities. 5. It increases the areas which the issuers may lend by making the information spread to a wide range of investors so it indirectly increases the sources of finance. As the division of labor and the specialization increase in the world economy day by day, the number of the investors who individually evaluate the investment decreases by the time. Even the big financial institutions want to avoid the costs of such analyses. The rating firms offer the investors more information with little cost. 6. By making the investment decisions base on a more reliable base, it ensures the prices of the securities to be more economic and stable. 7. The rating process, that is among the essential instruments of the disclosure principle which is one of the most important principles of the capital markets, plays an important role in the settlement of the security component of the capital markets. Rating is one of the most important capital market institutions in providing the capital markets to work in an efficient, stable and reliable way, especially protecting the minor investors who have some difficulties in analyzing the available information, and making the disclosure function work easier.VI In the first section of this study concerning the rating of the bonds, some general information about the bonds are given, then explanations about rating are made, and finally the rating methods of Standard & Poor's and Moody's tae place. In the second section, by explaining the methods in forecasting the rating of the bonds, 15 firms in cement industry that take place in ÎMKB are rated in accordance to their financial tables for the past 3 years.