Medium and large mammal community and spatiotemporal activity and interspecific interactions of the brown bear (Ursus arctos) in Yenice forest - Implications for conservation
Yenice ormanlarındaki orta ve büyük memeli komünitesi ile bozayının (Ursus arctos) zamansal ve mekansal aktivitesi ve diğer türlerle etkileşimi - Koruma için çıkarımlar
- Tez No: 883798
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Koruma alanlarında korunan türlerin koruma planlaması için ekolojik gereksinimlerinin anlaşılması elzemdir. Aksi takdirde, korunan alanlar sadece belge üzerinde korunan sembolik rezervler haline gelir. Bu çalışmada, Karabük, Türkiye'deki Yenice Ormanı'nda, ormanın yaklaşık 500 km2 'lik alanını kapsayan ilk kapsamlı sistematik fotokapan çalışmasını gerçekleştirdik. Yenice Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve çevresindeki avlaklarda orta ve büyük memelilerin dağılımını ve habitat kullanımını inceledik. Ayrıca, kilit taşı, şemsiye ve bayrak tür olan boz ayının mekânsal-zamansal örüntülerini ve diğer türlerle etkileşimlerini değerlendirdik. Çevresel değişkenlerin çok ölçekli bir analizi, 16 km yarıçapta ortalama yükseklik ve eğimin ve 4 km yarıçapta su kaynaklarının en etkili parametreler olduğunu ve Yenice Ormanı'ndaki bozayı varlığını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. İnsanla ilişkili değişkenlerin habitatın mekânsal kullanımı üzerinde bir etkisi olmamıştır, ancak insanlar ve bozayılar arasında alan kullanımının zamansal olarak bölünmesi söz konusudur. Komünite düzeyinde bolluk, araç tespit edilen alanlarda tespit edilmeyen alanlara kıyasla daha yüksek olmuştur. 16 km yarıçapta ortalama eğim ve 4 km yarıçapta su kaynakları komünite düzeyinde de etkili olmuştur. Korunan alan statüsü ve korunan alana olan mesafe, hedef türlerin alan kullanımında etkili bulunmamıştır. Hedef türler çoğunlukla gececil ve krepüsküler aktivite göstermiştir. Bu türlerin sistematik olarak daha uzun süre izlenmesi, bu popülasyonların zaman içindeki eğilimlerinin anlaşılmasına ve koruma kararlarının daha iyi bilgilendirilmesine yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
Understanding their ecological requirements is essential for the conservation planning of the protected species in a designated protected area. Otherwise, protected areas become symbolic reserves safeguarded only in documentation. In this study, we carried out the first extensive systematic camera trapping in Yenice Forest, Karabük, Turkey, covering around 500 km2 area of the forest. We examined the distribution and habitat use of medium and large mammals in Yenice Wildlife Development Area and the surrounding state hunting grounds. We further evaluated the spatiotemporal patterns and species interactions of the brown bear which is a keystone, umbrella, and flagship species. A multiscale analysis of environmental covariates showed that mean elevation and slope within 16km radius and water bodies within 4km radius were the most influential parameters and positively influenced the occurrence of brown bears in Yenice Forest. The human-related covariates did not affect the spatial use of habitat, however, there was temporal partitioning of space use between humans and brown bears. At the community level, abundance was found higher in the areas with vehicle captures compared to the areas where no vehicles were recorded. Mean slope within 16km radius and water bodies within 4km radius were also important covariates at the community level. Protected area status and distance to the protected area did not change the habitat use of the target species. Target species showed mostly nocturnal and crepuscular activity. Further systematic monitoring of these species would help understand the trends of these populations in time and better inform conservation decisions