A service oriented collaborative supply chain planning process definition and execution platform
Servis tabanlı ortak tedarik zinciri planlama süreci tanımlama ve yürütme platformu
- Tez No: 177327
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Halihazırda şirketlerin planlama, zamanlama, malzeme yönetimi, faturalandırma ve iş akışı yönetimi gibi amaçlar için kullanmakta olduğu çok çeşitli uygulamalar mevcut. Fakat, karlılıklarını ve ortaklıklarını artırmak için şirketler çok daha geniş çerçevede planlama ve iş birliği yapma ihtiyacı duyuyorlar. Bu durum ise bir tedarik zinciri içinde ortak planlama ve planlama bilgisinin ortaklar arasında paylaşılmasını gerekli kılıyor. Bu ihtiyaca yönelik olarak, Ortak Planlama, Tahmin ve İkmal (CPFR), ortak planlama alanındaki en ileri gelen girişimlerden biridir. Ancak, CPFR sadece yönergeler sağlıyorken, planlama sürecinin tanımlanması ve yürütülmesi için herhangi bir teknolojiyi zorunlu kılmıyor. Dolayısıyla, şirketler CPFR çözümleri tanımlamada ve konuşlandırmada sorunlar yaşıyorlar ve gerekli tedarik zinciri katmanlarını içeren ortak planlama süreçlerinin tanımlanması ve yürütülmesi için servise dayalı, açık bir platforma ihtiyaç var.Bu çalışma kapsamında, öncelikle planlama süreçlerinin yapı taşları, OASIS ebXML İş Tanımlama Dili (ebBP) ile bilgisayarca işlenebilen tanımlar halinde ifade edildi. Geliştirilen CPFR Tasarı Yazılımı şirketlere görsel olarak CPFR Sürecini ebBP dilinde tanımlama ve bu tanımı otomatik olarak çalıştırılabilir bir iş süreci olan OASIS İş Süreci Yürütme Dili (WS-BPEL) tanımına çevirebilme olanağı sağlamaktadır. Bu sayede tedarik zinciri işletmeleri tabandaki şirket-içi planlama süreçleri ile entegre olmuş CPRF süreçlerini kolayca oluşturabileceklerdir. Ayrıca, yine tez kapsamında oluşturulan CPFR süreçlerinin çalıştırabilmesi için bir CPFR Süreç Yürütme Ortamı hazırlanmıştır.Tezde sunulan bu çalışma bir Avrupa Komisyonu ICT FP7 projesi olan IST-213031 iSURF projesinin bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, there are many software applications handling planning, scheduling, material management, invoicing, workflow management within an organization. However, companies need to plan across a wider span of activities and need to collaborate with their partners to optimize the ``overall'' profitability. This requires collaborative planning within a supply chain and exchange of planning data. Collaborative Planning, Forecast and Replenishment (CPFR) is one of the most prominent initiatives on Collaborative Planning. However, CPFR only provides guidelines, but does not mandate any technology for the definition and execution of planning process. Therefore, companies have difficulties to define and deploy CPFR solutions and there is a need for a Service Oriented, Open Platform for the definition and execution of collaborative planning processes involving many supply chain tiers.In this work, first of all, the building blocks of the planning process have been defined as machine processable definitions in OASIS ebXML Business Specification Language (ebBP). CPFR Designer Tool developed provides the users to visually create CPFR Processes in ebBP and to convert this ebBP process definition automatically to an executable business process using OASIS Business Process Execution Language (WS-BPEL). In this way, the supply chain enterprises are able to create customized CPFR processes which are in integration with the underlying intra-enterprise planning processes. Moreover, in the thesis, a CPFR Process Execution Environment is prepared where the generated CPFR Process can be executed.The work presented in this thesis is realized as a part of IST-213031 iSURF project funded by European Commission under ICT FP7.