Portakal kabuğu üzerine mavi tekstil boyasının adsorpsiyonu
Blue textile dye' s adsorption on orange peel
- Tez No: 269273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada tekstil endüstrisinde kullanılan remazol blue boyasının giderimi için adsorban olarak portakal kabuğu incelendi ve adsorpsiyon izotermlerinin de Langmuir izotermine uyduğu belirlendi.Doğal şartlar altında optimum renk giderim ortamını bulmak için farklı kütlelerdeki portakal kabuğu tozu farklı sıcaklık, farklı boya derişimlerinde ve farklı pH'larda incelendi.Adsorpsiyon denge süresi 10-120 dakika zaman aralığında belirlenmiştir. Adsorpsiyon dengesine ise yaklaşık 80 dakikada ulaşılmıştır.Bu sürenin sonunda adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir değişiklik olmamıştır.Sıcaklık artırıldığında ilk dakikalarda 25°C'den 55°C'ye doğru düşüş gösteren bir adsorpsiyon gözlenirken 40. dakikadan sonra durumun tersine döndüğü gözlendi. 80.ve 100. dakikalarda ise bu durum daha belirgin olarak gözükmekte ve adsorpsiyonda sıcaklık arttıkça artış gözlenmektedir.Bu durum ise sıcaklık arttıkça adsorpsiyon kapasitesinin arttığı şeklinde izah edilebilir. Buna göre adsorpsiyon için 80 dakika ve 55°C'nin uygun olduğu söylenebilir.Maximum % 86 giderim oranı pH 9'da 1000 mg/50 ml adsorbent dozu ve 40 mg/L boya konsantrasyonunda elde edilmiştir.?G değerlerine baktığımızda -3652.1890 joule/mol ile 10189.5800 joule/mol arasındadır. pH=5'in ?G değerlerine baktığımızda kısmen negatif değerli olduğu görülmektedir. pH=7 ve pH=9'un değerlerine baktığımızda ise pozitif değerli oldukları görülmektedir. Buna göre adsorpsiyonun bir kısmı kendiliğinden gerçekleşirken bir kısmı enerji gerektirmektedir.Bu çalışmanın sonuçlarına göre; portakal kabuğunun adsorpsiyonunun çözelti konsantrasyonuna bağımlı olduğu ve konsantrasyon arttıkça adsorpsiyonun da arttığı gözlendi. pH 5, pH 7, pH 9'da yapılan deneylerde maksimum adsorpsiyon kapasitesine pH 9'da ulaşılmıştır.Fakat biz çalışmamızda daha çok doğal ortam üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
In this study the adsorption of remazol blue dye, which is used in textile industry, on orange peel from its solution, was studied. Also adsorption isotherm was determined to be conformed to the Langmuir isotherm.Under normal circumstances, different amount of orange peel was studied in different temperatures and dye concentration for optimum dye removal madia.The equilibruim time was determined between 10-120 minutes. The adsorption equilibrium was reached about 80 minutes period. After this period of time there was no little change on the capacity of adsorbent.When temperature was increased 25°C to 55°C , it was observed the adsorption was decreasing but after 40 minutes, vice versa.At the very 80 and 100 minutes , this situation became more clear and as the temperature was increasing, the adsorption was also increased.This situation may be explained as; adsorption capacity gradually increased with temperature. According to this result, 80 minutes and 55°C is suitable for the adsorption.A maximum removal of 86 % was obtained at pH 9.0 for an adsorbent dose of 1000 mg/50 ml of 40 mg/L dye concentration.The values of ?G were found between -3652.1890 joule/mol and 10189.5800 joule/mol for the adsorption. If we look pH 5?s ?G values, there are some negatif values.If we look pH 7 and pH 9s? ?G values, they are pozitif values.According to this; some part of adsorption is spontaneous but the other part of adsorption energy was provided.As a result of these analyses and data; it is clear that adsorption solution dependant on concentration and also it was observed that while concentration was increasing, adsorption was also increasing.After it was experienced in pH 5, pH 7, pH 9,at pH 9 value the adsorption of dye from solution reached maximum capacity.But we consider natural environment more important in our study.