Çok boyutlu verilerin indekslenmesi için kullanılan yöntemler ve bu yöntemlerin karşılaştırılması
Methods for indexing multidimensional data and comparisons between these methods
  1. Tez No: 177371
  2. Yazar: ONAT GÖZET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yakın geçmişte gelişen bilgisayar teknolojisiyle birlikte çok boyutlu verileri işleyen uygulamalar artmış ve çok boyutlu verilere hızlı ve etkin ulaşım için çeşitli yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine tek boyutlu veri indeksleme yöntemleri yerine çok boyutlu veri indeksleme yöntemleri araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı da bu yöntemlerin önemli olan birkaç tanesini bulunuş zamanlarına göre incelemek, etkinliklerini araştırmak ve bu yöntemler arasında performans bakımından karşılaştırma yapabilmektir.
Özet (Çeviri)
Recently with improvement on computer technology, applications that process multidimensional data increased and methods to reach multidimensional data fast and effective became needed. Thereupon instead of one-dimensional data indexing methods, multidimensional data indexing methods were started to research. Purpose of this work is investigate some of these methods by order of proposed date, analyse their efficiency and compare their performances.