Dijital videolarda arka plan modelleme ve hareketli nesne çıkarımı
Background modelling and motion detection on digital videos
- Tez No: 177370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısmanın amacı, dijital videolarda arka plan modelleme yöntemlerininarastırılması, bu modelleme yöntemlerinin hareketli nesne çıkarım yöntemlerindekullanımının karsılastırmalı olarak incelenmesidir. Bilgi teknolojilerinin gelisimi ilevideo dosyalarından içerik çıkarımında bilgisayarların kullanımı oldukça popüler birkonu haline gelmistir.Bilgisayarların dijital video dosyalarının saklanmasında kullanımı oldukça yaygınolmasına ragmen, dijital videolardan içerik çıkarımı konusunda kullanımı oldukçayenidir. Dijital video dosyalarından elde edilebilecek en temel veri, hareketlinesnelerdir.Bu çalısma dijital video dosyalarındaki arka plan modelleme ve hareketli nesneçıkartım yöntemlerinin karsılastırılması üzerine yapılmıs özgün bir çalısmadır.ANAHTAR KELİMELER: Arka plan modelleme, Hareketli nesne çıkartımı, HRR,PFinder
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is exploring the methods of background modelling,analyzing and comparing the use of modelling methods in the methods of backgroundmodelling on digital videos. Due to the development of Information Technologies,using computers in the extraction of contents from video files has become a quitepopular topic.Although computers are widely used for storing digital video files, the subject ofcontent extracting is quite new. The most primary data that can be extracted from digitalvideo files are moving objects.This work is an orginal research based on comparing background modelling andmotion detection on digital videos.KEY WORDS: Background modelling, Motion detection, HRR, PFinder