Blok kırpma kodlamasına ve ayrık dalgacık dönüşümüne dayalı, dayanıklı dijital renkli resim damgalama sistemi
Block truncation coding and discrete wavelet transform based robust digital color image watermarking system
- Tez No: 177400
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son zamanlarda, dijital çoklu ortam içeriğinin dağıtılması için İnternet'in platform olarak kullanılması gittikçe artmaktadır. İnternet gibi açık bir ortamın kullanılması, işlemdeki dijital içeriğin zihinsel mülkiyet haklarının korunmasına ve uygulanmasına dair tehlikeleri artırmaktadır. Zihinsel mülkiyet haklarının korunması için çoklu ortam verilerin içine dijital filigran gömme metodu mevcuttur.Bu tez çalışmasında, dijital resimlerde telif hakları korumak için, yeni bir görünmez ve dayanıklı dijital renkli resim damgalama yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem blok kırpma kodlamasına ve ayrık dalgacık dönüşümüne dayalıdır. Resim damgalama işleminde, 24-bitlik renkli Bitmap formatında resim kullanılmaktadır. Resme damgalanacak filigran, 1-bitlik siyah-beyaz Bitmap formatında resimdir. Resim damgalama algoritmasının dayanıklılığını artırmak için resim damgalama işleminden önce, damgalanacak filigrana gizli bir anahtar kullanılarak, permütasyon işlemi uygulanılır. Kullanılan gizli anahtar hem resme filigran damgalama işleminde hem de resimden filigran çıkarma işleminde kullanılır.Önerilen damgalama yöntemini test etmesi için, damgalanmış resim, orijinal resim ve çıkarılmış filigranların üzerlerinde, üç performans değerlendirme ölçütü kullanılmıştır. Ayrıca önerilen yöntemin dayanıklılığını ispatlamak için, farklı türde saldırılar damgalanmış resimlerin üzerinde denenmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen damgalama yöntemini, JPEG kayıplı sıkıştırma, gürültü ekleme, filtreleme, histogram eşitleme, mozaik, gama düzeltme, kontrast ayarlama, ölçekleme, rastgele çizme, sahte filigran ekleme, filigran çarpıştırma, morfolojik ve JPEG2000 kayıplı sıkıştırma gibi işlemlere ve saldırılara karşı dayanıklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, Internet is being increasingly used as the platform for distribution of digital multimedia content. The use of an open medium like Internet gives rise to concerns about protection and enforcement of intellectual property rights of the digital content involved in the transaction. One of the methods for the protection of intellectual property rights is the embedding of digital watermarks into multimedia data.In this thesis work, new invisible and robust digital color image watermarking method is proposed for protection of copyrights of digital images. The proposed method is based on block truncation coding and discrete wavelet transform. In the image watermarking process, 24-bit color bitmap image is used. The watermark that is embedded in image is 1-bit black and white bitmap image. To increase robustness of the image watermarking method; by using a secret key, a watermark permutation process is performed on watermark that will be used for embedded process before image watermarking process. The selected secret key is used in watermark embedding process and watermark extraction process from image.Three performance evaluation measurements are used on watermarked image, original image and extracted watermark, for testing proposed watermarking method. Various types of attacks are applied on watermarked image to prove the robustness of proposed method. The results have shown that the proposed watermarking method is robust against attacks and processes such as JPEG lossy compression, noise addition, filtering, histogram equalization, mosaic, gamma correction, contrast adjustment, scaling, randomize drawing, fake watermark addition, watermark collision, morphologic and JPEG2000 lossy compression.