Moda sektöründe marka kimliği, tüketici algısı ve mavi jeans örneği
Brand identity, consumer perception in fashion sector and the case of mavi jeans
  1. Tez No: 177401
  2. Yazar: EZGİ YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tezde marka kimliği kavramı tüketici bakış açısı dikkate alınarak çalışılmıştır. Günümüzde markalar fonksiyonelliklerinin yanında kullanıcıda oluşturduğu duygular ve deneyimler ile değerlendirilmektedir. Tezin amacı moda sektörüne yönelik bir çalışma ile marka kimliği kavramının tüketici odaklı incelenmesidir.Tezin giriş bölümünün ardından ikinci bölümünde marka kavramıyla ilgili genel bilgilere yer verilmiş, üçüncü bölümde marka kimliği kavramı ayrıntılı olarak kuramsal açıklamalar yapılarak incelenmiştir. Tüketici algısı ve marka tüketici ilişkisinin incelendiği dördüncü bölümün ardından Türkiye'de moda sektöründen bir marka olan Mavi Jeans markasına yönelik araştırmaya ve analizlerine beşinci bölümde yer verilmiştir. Genel bir değerlendirme yapılarak sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis has been examined the brand identity term considering the consumer perspective. Nowadays, brands are evaluated not only, but also through their emotions and functionality experiences evoked on consumers. The purpose of this thesis is to examine the brand identity concept focusing on consumers in the fashion sector.After the introduction part, the second part covers the general knowledge about brand concept, in the third part the brand identity concept has been examined elaborately by corporate explanations. After examining consumer perception and the relation between brand and consumer fourth part, Mavi Jeans, which is a brand at Turkish fashion sector, has been examined and analyzed in the fifth part. A general evaluation is made following suggestions and conclusion.