Bilinmeyen giriş gözleyicileri kullanılarak uçuş kontrol sistemindeki algılayıcı ve eyleyici arızalarının tespiti, ayrımı ve sistemin yeniden yapılandırılması
Sensor and actuator fault detection, isolation and system reconfiguration in flight control system using unknown input observers
  1. Tez No: 177402
  2. Yazar: EMRE KIYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Otomatik uçuş kontrol sistemleri, pilotların işyüklerini oldukça hafifleten sistemlerdir. Ancak bu sistemlerdeki; algılayıcı, eyleyici ve kontrol yüzey arızaları uçağın düşmesine bile neden olabilecek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Literatürde arıza toleranslı kontrol olarak bilinen ve sistemlerdeki bazı arıza türlerine karşı, sistemin çalışmasına olanak sağlayan yapıyı, uçuş kontrol sistemlerinde de kullanarak arızaları tolere etmek mümkün olabilir. Kontrol sisteminin karar verme mekanizmasında, gerçek durumlar ile kestirilen durumlar arasında fark incelemesi olan rezidüye göre, tam mertebe gözleyici, indirgenmiş mertebe gözleyici veya bilinmeyen giriş gözleyicisi kullanılarak arızanın tespiti gerçekleştirilebilir. Ayrım aşamasında ise, Adanmış Gözleyici Yapısı (AGY) veya Genelleştirilmiş Gözleyici Yapısı (GGY) yöntemlerinden biri kullanılarak hangi elemanın arızalı olduğu saptanabilir. Bu tezde, bilinmeyen giriş gözleyicileri kullanarak uçuş kontrol sisteminde rasgele bir zamanda meydana gelmiş algılayıcı ya da eyleyici arızalarının tespiti, ayrımı ve sistemin yeniden yapılandırılması benzetimler kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Automatic flight control systems fairly lighten the pilots' workloads. However, in these systems, sensors, actuators and control surface failures can cause undesirable results such as aircraft accidents to happen. It is possible to tolerate the failures in flight control systems by using what is known in literature as fault tolerant control which makes the operations of systems possible against some types of failures. In the decision making process of the control system, the detection of the failure can be performed by using full-order observer, reduced- order observer or unknown input observer which analyse the difference between the real and estimated states known as residual. In the isolation stage, the place of the faulty component could be determined exactly by using Dedicated Observer Scheme (DOS) or Generalized Observer Scheme (GOS). In this thesis, using unknown input observers, detection, isolation and reconfiguration stage of the failures of the sensor or actuator which take place randomly in flight control system are simulated.