Ultrasonik spray pyrolysis yöntemiyle elde edilen cdo yarıiletken mateyalinin flor katkısına bağlı olarak yapısal özelliklerinin incelenmesi
The examination of the structural properties of semiconductor cdo material produced by ultrasonic spray pyrolysis method depending on the fluorine doping
- Tez No: 177403
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada katkısız CdO ve değişen oranlarda flor katkılı CdO yarıiletken filmleri spray pyrolysis (püskürtme yöntemi) yöntemiyle, 250 °C taban sıcaklığında ve cam tabanlar üzerinde elde edilmiştir. Elde edilen katkısız ve flor katkılı CdO yarıiletken filmlerinin x-ışını kırınım desenleri ?=1,541 Å dalgaboyluCuK? ışınları kullanılarak 20° ? 2? ? 70° açı aralıklarında elde edilmiştir. Filmlerin kristal yapısının polikristal oldukları ve kübik NaCl yapıda oluştukları belirlenmiştir. Kristal tane boyutlarının 4,685-4,726 Å aralığında değiştiği hesaplanmıştır. CdO:F filmlerinin absorpsiyon spektrumları 190-900 nm dalgaboyu aralığında ve oda sıcaklığında elde edilmiştir. Filmlerin temel absorpsiyon spektrumlarından yararlanılarak direkt bant geçişli oldukları ve yasak enerji aralığı değerinin 2,38 ve 2,83 eV arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, CdO semiconductor films with different fluorine concentrations have been produced at 250°C substrate temperature on to the glass substrates by the spray pyrolysis method. X-ray diffraction spectra of the produced undoped and fluorine doped CdO films have been obtained in the range of 20° ? 2? ? 70° by using CuK? radiation with the waveleght of ?=1,541 Å. Films have shown that the films so formed are polycrystalline and cubic NaCl in structure. The grain sizes of the films have been calculated between 4,685-4,726 Å. The absorption spectra of CdO:F films have been obtained at room temperature covering the spectral range 190 to 900 nm. CdO:F films have been determined to have direct band gap characteristisc with the band gap values lying in the range between 2,38 and 2,83 eV by using optical method.