Metamodeling for the HLA federation architectures
HLA federasyon mimarileri için metamodelleme
  1. Tez No: 177407
  2. Yazar: OKAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, Yüksek Seviye Mimarisi (HLA) uyumlu bir federasyon mimarisinin tanımlanabilmesine olanak sağlayan ve Federasyon Mimari Metamodeli (FAMM) olarak adlandırılan bir metamodel önermektedir. Önerilen metamodel, Alan Özel Metamodelleme yaklaşımının HLA uyumlu federasyonlarına uyarlanmasıyla federasyon için biçimsel bir gösterim ve uygulama alanına yönelik bir dil sağlamaktadır. Metamodel, transformasyonlarıın tanımlanmasını hem kaynak hemde hedef model olarak desteklemektedir. Özellikle, simülasyon kavramsal modelinden transformasyon yapılmasını ve tanımlanmış federe davranışlarından federe temel kodunun üretilmesini desteklemektedir. FAMM'ın öne çıkan özelliği Canlı Sıralama Çizelgelerine (LSC) dayalı olarak federelerin davranışlarının tanımlanabilmesine olanak vermesidir. Jenerik Modelleme Ortamının (GME) meta metamodeli olan MetaGME kullanılarak oluşturulmuştur.Bu tez özellikle şu noktaları tartışmaktadır: metamodel oluşturulmasında ki yaklaşımlar, Mesaj Sıralama Çizelgelesinden (MSC) LSC'lere metamodelin genişletilmesi, model tabanlı kod üretimi için sağlanan destek ve aksiyon modeli ile alan özel veri modelinin bütünleştirilmesi.Son olarak, bu tez, FAMM'ın temel model olarak çağrılmasıyla GME tarafından sağlanan alan özel model oluşturma ortamı olan Federasyon Mimarisi Modelleme Ortamını (FAME) bir dizi örnekle desteklenmiş olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a metamodel, named Federation Architecture Metamodel (FAMM), for describing the architecture of a High Level Architecture (HLA) compliant federation. The metamodel provides a domain specific language and a formal representation for the federation adopting Domain Specific Metamodeling approach to HLA-compliant federations. The metamodel supports the definitions of transformations both as source and as target. Specifically, it supports federate base code generation from a described federate behavior, and it supports transformations from a simulation conceptual model. A salient feature of FAMM is the behavioral description of federates based on live sequence charts (LSCs). It is formulated in metaGME, the meta-metamodel for the Generic Modeling Environment (GME).This thesis discusses specifically the following points: the approach to building the metamodel, metamodel extension from Message Sequence Chart (MSC) to LSC, support for model-based code generation, and action model and domain-specific data model integration.Lastly, this thesis presents, through a series of modeling case studies, the Federation Architecture Modeling Environment (FAME), which is a domain-specific model-building environment provided by GME once FAMM is invoked as the base paradigm.